رییس بانک مرکزی: هدف ما افزایش صادرات نفت به شیوه‌های غیرمتعارف است

ایران اینترنشنال : عبدالناصر همتی،‌ رییس بانک مرکزی ایران، با اشاره به اثر تحریم‌ها بر زندگی مردم و کاهش درآمدهای نفتی،‌ افزایش صادرات نفت به شیوه‌های غیرمتعارف را از اهداف دولت خواند.

همتی در مصاحبه روز شنبه اول تیرماه با تلویزیون دولتی ایران، ضمن تایید اثر پذیری بودجه کشور از کاهش صادرات نفت،‌ گفت در قدم دوم علاوه بر صادرات به شیوه‌‌های غیرمتعارف، به دنبال استفاده از موجودی صندوق توسعه ملی‌ایم.

پیشتر، بیژن زنگنه وزیر نفت اعلام کرده بود شرایط فعلی کشور از لحاظ صادرات نفت از زمان جنگ ایران و عراق سخت‌تر است و «امروز نمی‌توانیم هیچ نفتی به اسم ایران بفروشیم.»

رییس بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش فشار تحریم بر بودجه، قدم سوم در تامین منابع را اوراق خزانه معرفی کرد.

او با اشاره به اثرات غیرمنتظره سیاست‌های ارزی دولت در ماه‌های اخیر گفت:‌ «گوشتی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شد سبب افزایش قیمت در کشور شد و بعد که ارز نیمایی وارد کار­شد در کمال تعجب کمی قیمت گوشت کاهش داشت، حتما در این بخش اشتباهاتی رخ داده است.»

او همچنین با «جنگی» خواندن شرایط اقتصادی کشور گفت نمی‌شود در این شرایط از آزادسازی نرخ ارز صحبت کرد.

همتی شرایط زندگی مردم را متاثر از تحریم‌های دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، دانست و با اشاره به احتمال افزایش فشارها گفت: «نمی‌گوییم اوضاع خوبی است، فقط تلاش می‌کنیم شرایط بدتر نشود.»

ترامپ اعلام کرده است که از دوشنبه سوم خرداد تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع خواهد کرد.

Share