خرازی: معاون وزیر خارجه بریتانیا حرف‌‌های تکراری زد

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی که یک نهاد مشاور رهبری جمهوری اسلامی است با اندرو موریسون معاون وزیر خارجه بریتانیا دیدار کرد.

موریسون قرار بوده “گفت‌وگوهای باز، صریح و سازنده” با مقامات تهران داشته باشد.

به گزارش دویچه وله، کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی پیش از ظهر یکشنبه دوم تیر (۲۳ ژوئن) پس از دیدار با اندرو موریسون، وزیر مشاور در امور خاورمیانه بریتانیا با خبرنگاران گفت‌وگو کرد. شورای راهبردی یک نهاد مشاور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در امور خارجی است.

خرازی می‌گوید حرف‌های موریسون تکراری بوده و گفته است به زودی سازوکار “اینستکس” راه‌اندازی خواهد شد.

خرازی به خبرنگاران گفته است در آغاز گفت‌وگوها به موریسون توضیح داده که “یک سابقه بسیار منفی از انگلیس در ذهن مردم وجود دارد”. او سپس نقش تاریخی بریتانیا از زمان جنگ جهانی اول بدین سو را به طرف بریتانیایی شرح داده است. او می‌گوید: «لذا برای وی توضیح دادم که ذهنیت تاریخی ایرانی‌ها نسبت به انگلیس منفی است.»

خرازی که گفته می‌شود یکی از مشاوران علی خامنه‌ای در امور سیاست خارجی است، اظهار داشت: «وزیر مشاور در امور خاورمیانه انگلیس هم صحبت‌های دائمی خودشان را که به زودی اینستکس اجرایی می‌شود و ما همواره از برجام حمایت کردیم را مطرح کرد و گفت ما هم مشکلات خودمان را با آمریکا داریم. شرکت‌های اروپایی در کار با ایران مشکل دارند و از اینگونه صحبت‌هایی که همیشه تکراری بوده را مطرح کرد.»

خرازی گفت موریسون با مقامات دیگری نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت. به نظر می‌آید در این دیدار مهم، نمایندگان وزارت امور خارجه ایران حضور نداشته‌اند.

Share