محمدجواد ظریف از «تجاوز» یک پهپاد دیگر خبر داد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه دوم تیرماه در توئیتی از «تجاوز پهپاد جاسوسی ام‌کیو ۹ در ۲۶ ماه مه» خبر داد.

به گزارش رادیو فردا، این نخستین بار است که مقام‌های ایرانی وقوع چنین حادثه‌ای را در ۲۶ ماه مه (پنجم خرداد ۱۳۹۸) اعلام می‌کنند.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا-فضای سپاه، روز ۳۱ خرداد اشاره کرده بود که ایران به سمت یک پهپاد ام‌کیو۹ شلیک کرده است. منظور او از این حادثه اما اشاره به پهپادی بود که روز ۲۳ خرداد در جریان حمله به نفتکش‌ها، مورد هدف قرار گرفت.

سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، روز ۲۶ خرداد تایید کرد که ایران یک موشک زمین به هوا به سوی یک پهپاد آمریکایی مدل ام‌کیو ۹ که بر فراز نفتکش آسیب‌دیده در حال تصویربرداری بود، شلیک کرد ولی این پرتاب ناموفق بوده است.

بر اساس اطلاعیه‌ سنتکام، موشک شلیک شده با فاصله حداکثر یک کیلومتر از کنار پهپاد رد شد.

با این حال، این حادثه که مربوط به ۲۳ خرداد بوده و تاریخ آن با تاریخ مورد اشاره وزیر امورخارجه ایران همخوانی ندارد.

ظریف توضیح بیشتری درباره این ماجرا نداده ولی در ادامه توئیتش نوشته است که این اقدام و «خریداری قایق‌های تندرو و تماس‌های تلفنی برای نسبت دادن حملات به کشتی‌ها به ایران، نشانگر این است که چیزی نمانده بود “تیم بی” دونالد ترامپ را در تله جنگ گرفتار کند. مصلحت‌اندیشی از آن جلوگیری کرد، اما تروریسم اقتصادی ایجادگر تنش است».

Share