مصاحبه «ان بی سی» با دونالد ترامپ / جان بولتون می‌خواهد با تمام دنیا بجنگد

مصاحبه «ان بی سی» با دونالد ترامپ

پرسش: آیا ایران به دنبال تحریک شماست؟،

ترامپ: «نه، فکر نمی‌کنم اینطور باشد.» تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران موجب افزایش شدید تورم و وضعیت بد اقتصادی شده.

پرسش: تصور می‌کنید پیام اقدامات ایران چه باشد؟

ترامپ: «فکر می‌کنم آن‌ها می‌خواهند مذاکره کنند. و فکر می‌کنم که می‌خواهند توافق کنند. توافق من، هسته‌ای است. ببین، آن‌ها سلاح هسته‌ای نخواهند داشت. بحث تنگه‌ها نیست. می‌دانی که چین ۹۱ درصد از نفتش را از تنگه‌ها می‌گیرد؟ ما اصلا نیازی به تنگه‌ها نداریم. چون، چون از وقتی که من آمده‌ام، ما تولیدکننده شماره یک انرژی در جهان هستیم. خوب؟ آن‌ هم با فاصله زیاد.»

پرسش: در مورد سفر «آبه شینزو» نخست‌وزیر ژاپن به تهران

ترامپ: ایرانی‌ها بودند که می‌خواستند با آمریکا مذاکره کنند و ژاپن را برای این کار واسطه کردند. پیام مکتوبی برای ایران نداشتم و صرفا به آبه گفتم که این پیام را به تهران برساند که ایران سلاح اتمی نخواهد داشت و من آماده هستم که با ایران مذاکره و توافق کنم.

شرایط یک توافق هسته‌ای و تفاوت آن با برجام چست؟

ترامپ: «بگذار توضیح دهم. شماره یک، اینکه باید از اماکن آن‌ها بازدید کنیم. ما اجازه بازدید یا بازرسی از بعضی از مهمترین اماکن آن‌ها را نداریم. خوب؟ شماره دو، مدت زمان [محدودیت‌های برجام] به اندازه کافی طولانی نبود. فقط چند سال دیگر باقی مانده… بعد از فقط چند سال، آن‌ها مسیری باز به سوی تسلیحات اتمی خواهند داشت. نمی‌توانید این کار را کنید. پس من می‌خواهم از تمام اماکن بازرسی کنیم. آن‌ها نمی‌توانند موشک بالستیک داشته باشند، این اصلا در این توافق پوشش داده نشده است. می‌دانید که این توافق حتی در کنگره تصویب نشده است. خیلی‌ها نمی‌دانند. این توافقی است که حتی نتوانسته از کنگره عبور کند.» «فکر می‌کنم آن‌ها این توافق را نقض کرده‌اند، چون فکر می‌کنم در برخی نقاطی که ما اجازه بازرسی از آن‌ها را نداریم، دارند کارهایی می‌کنند. و فکر می‌کنم سال‌هاست که این کار را می‌کنند.»

پرسش: اما اروپایی‌ها معتقدند ایران به برجام پایبند بوده است.

ترامپ: «خوب، من به اروپایی‌ها اهمیتی نمی‌دهم. اروپایی‌ها می‌روند و کلی پول درمی‌آورند. اروپایی‌ها خوبند، اما می‌روند و کلی پول در می‌آورند. فرانسه به ایران خودرو می‌فروشد. کارهای دیگر می‌کنند. بگذارد به تو بگویم، ما با اروپایی‌ها خیلی خوب هستیم. هوای آن‌ها را داریم. ما پول هنگفتی برای ناتو خرج می‌کنیم، بیشتر از سهم خود.»

پرسش: آیا توافق مد نظر شما به صورت دوجانبه است یا با مشارکت دیگر کشورها از جمله اروپایی‌ها، روسیه و چین؟

ترامپ: «برایم مهم نیست چه جور توافقی باشد. می‌تواند جداگانه باشد، یا کلی… برایم مهم نیست. این چیزی است که می‌خواهیم، هرچیزی که نتیجه بدهد. آن‌ها نمی‌توانند تسلیحات هسته‌ای داشته باشند. بحث تنگه نیست. می‌دانی، خیلی‌ها این را اشتباه پوشش دادند… نمی‌توانند تسلیحات هسته‌ای داشته باشند. از آن استفاده می‌کنند. تسلیحات هسته‌ای نخواهند داشت.» ادعای خبرگزاری «رویترز» مبنی بر ارسال پیام تهدیدآمیز به ایران را رد می کنم. این یک «خبر جعلی» است.

پرسش: پیام شما برای ایران چیست؟

ترامپ: «من به دنبال جنگ نیستم، اما اگر [جنگی] باشد، نابودی‌ای خواهد بود که قبلا نظیرش را ندیده‌اید. اما من به دنبال این کار نیستم. اما نمی‌توانید سلاح هسته‌ای داشته باشید. می‌خواهید حرف بزنیم؟ خوبه. در غیر این صورت، در سه سال آینده اقتصاد ورشکسته‌ای خواهید داشت.»

پرسش: آیا برای گفت‌وگو با ایران پیش شرطی دارید؟
ترامپ: «تا جایی که به من مربوط است، نه.»

پرسش: آیا گروهی از مشاوران از شما می‌خواهند تا را وارد جنگ با ایران شوید؟

ترامپ: «من دو گروه آدم دارم. آره، جان بولتون قطعا یک شاهین (لقب جنگ‌طلب‌ها) است. اگر با او بود، در آن واحد با کل دنیا می‌جنگید. خوب؟ اما مهم نیست، چون من دو طرف را دارم. می‌دانی، من سال‌ها و سال‌ها مخالف رفتن به عراق بودم. قبل از آنکه اتفاق بیافتد، من مخالف این کار بودم… من کاملا مخالف بودم، زمانی که یک شهروند عادی بودم. [حمله به عراق] هیچ وقت به نظرم منطقی نمی‌رسید. من مخالف رفتن به خاورمیانه بودم… ما تا الان ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه خرج کرده‌ایم.»

پرسش: تفاوت میان موضع شما پیش از انتخابات و پس از ورود به کاخ سفید در قبال آنچه «رقابت نیابتی عربستان سعودی و ایران» است، چیست؟

ترامپ : «به خاطر تسلیحات هسته‌ای. هیچ ربطی به نفت ندارد… این تمام چیزی است که من به آن اهمیت می‌دهم.» محافظت از اسراییل و همچنین روابط اقتصادی نزدیک میان واشنگتن و ریاض از دیگر دلایل اهمیت خاورمیانه برای آمریکا است. عربستان سعودی میلیون‌ها دلار سلاح از ایالات متحده می‌خرد و از این منظر حفظ روابط با این کشور حائز اهمیت است.

Share