آمریکا «آماده بازگشت به مذاکرات اتمی» با کره شمالی است

رادیو فردا : وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید کشورش آماده است «در مدت کوتاهی» پس از ارسال پیام از کره شمالی، مذاکرات اتمی با پیونگ‌یانگ را از سر گیرد.

مایک پومپئو روز دوم تیر ماه در گفت‌وگو با خبرنگاران، ارسال نامه ترامپ به کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی را نیز تائید کرده‌است.

پومپئو ابراز امیدواری کرده‌است که این نامه «مقدمات خوبی را برای ادامه مذاکرات مهم با کره شمالی بر سر غیر اتمی شدن [شبه‌جزیره کره] فراهم کند».

روز قبل خبرگزاری رسمی کره شمالی اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به کیم جونگ‌اون نامه فرستاده و رهبر کره شمالی از متحوای این نامه «خرسند شده‌است».

به گزارش خبرگزاری کره شمالی رهبر کره شمالی همچنین گفته «به‌طور جدی در مورد محتوای نامه خواهد اندیشید».

مذاکرات اتمی تازه بین آمریکا و کره شمالی سال پیش در سنگاپور و در جریان دیدار تاریخی رهبران دو کشور آغاز شد، اما در حال حاضر بدون پیشرفت خاصی متوقف شده‌است. ترامپ و کیم نتوانستند در جریان دومین دیدار خود در هانوی، پایتخت ویتنام، به توافق مکتوبی دست یابند.

آمریکا خواستار پاکسازی کامل کره شمالی از تسلیحات هسته‌ای و سپس برچیده‌شدن تحریم‌های گسترده علیه آن کشور است. اما پیونگ‌یانگ خواستار اقدامات گام به گام است و می‌خواهد پاکسازی اتمی در کنار رفع تحریم‌ها پی‌گیری شوند.

کره شمالی در دوره رهبری کیم جونگ‌اون، سومین رهبر این کشور از خاندان کیم، دست به آزمایش‌های هسته‌ای پرقدرت و موشک‌های بالیستیک زیادی زد.

تحلیل‌گران و کارشناسای بر این عقیده هستند که پیونگ‌یانگ به توانایی ساخت موشکی که به خاک آمریکا برسد، دست یافته‌است.

تمامی آزمایش‌های هسته‌ای و نیز آزمایش‌های اصلی مربوط به موشک‌های بالیستیک پس از سال ۲۰۱۸ و آغاز روند مذاکرات واشینگتن و پیونگ‌یانگ متوقف شده‌است.

Share