تهدید دوباره ایران: سرنگونی پهپاد آمریکایی «تکرارپذیر» است

ایران اینترنشنال : حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به آمریکا هشدار داد که اقدام ایران در سرنگونی پهپاد آمریکایی «تکرارپذیر» است.

اظهارات این مقام نظامی ایران پس از آن صورت می‌گیرد که روز پنجشنبه هفته گذشته، سپاه پاسداران با موشک‌ زمین به هوا یک فروند پهپاد گلوبال هاوک (ار کیو-۴) متعلق به فرماندهی مرکزی آمریکا را هنگام پرواز بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد.

اما حسین خانزادی روز دوشنبه سوم تیر، در یک مراسم نظامی در استان فارس درباره این اقدام ایران گفت: «دشمن پیشرفته‌ترین، هوشمندترین و پیچیده‌ترین هواپیمای گشت و شناسایی خود را به منطقه ممنوعه اعزام و همگان ساقط شدن این فروند هواپیمای بدون سرنشنین را دیدند و به جرأت می‌گوییم این جواب دندان شکن همواره به صورت متناوب تکرارپذیر خواهد بود و دشمن این را می‌داند.»

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران همچنین ادامه داد که «با توجه به اوضاع پیچیده و حساس پیرامون جمهوری اسلامی ایران»، «بی‌شک نوک پیکان تهدیدات دشمن نیروهای دریایی و به ویژه نیروی دریایی ارتش است».

با این حال، او اضافه کرد که این نیرو دارای «یگان‌های سنگین» است که می‌تواند «در عمق و مسافت‌های طولانی مورد استفاده قرار گیرد».

خانزادی به «نبرد در زیر آب» اشاره کرد و گفت که نیروی دریای ارتش ایران می‌تواند «در صورت خطا، دشمن را در زیر آب شناسایی و با تسلیحات یگان‌های شناور که در اختیار دارند آنها را غافلگیر کنند».

اما تهدید دوباره ایران به سرنگونی پهپادهای آمریکایی در حالی است که یک روز پیش، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در توئیتی از «تجاوز» یک پهپاد دیگر آمریکایی خبر داد که پیش از سرنگونی پهپاد آمریکایی در هفته گذشته روی داده است.

ظریف با انتشار یک نقشه از مسیر عبور این پهپاد نوشت که «پهپاد جاسوسی ام‌کیو ۹ در ۲۶ ماه مه» (پنجم خرداد) وارد حریم هوایی ایران شده بود.

این اظهارات ظریف در حالی است که امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران نیز گفته بود که ایران برای هشدار به آمریکایی‌ها، به سمت یک پهپاد ام‌کیو۹ شلیک کرده است.

پیشتر مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که ساعاتی قبل از وقوع حمله به نفتکش‎ها در دریای عمان، ایران با یک موشک زمین به هوا، هواپیمای بدون سرنشین MQ-9 آمریکا را هدف قرار داد، اما موشک به هواپیما اصابت نکرد.

درباره سرنگونی پهپاد آمریکایی از سوی سپاه پاسداران نیز که بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد روی داد، روایت ایران و‌ آمریکا کاملا متفاوت است.

در حالی که مقام‌های آمریکایی می‌گویند که پهپاد آمریکایی در آب‌های بین‌المللی هدف حمله موشک سپاه پاسداران قرار گرفته، اما حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران گفت پهپاد آمریکایی سرنگون شده به «مرزهای آبی» ایران تعرض کرده بود.

از آن پس مقامات ایران بارها هشدار دادند که «تعرض به مرزها»، «خط قرمز» جمهوری اسلامی ایران است.

Share