شورای امنیت حملات اخیر به نفتکش‌ها را محکوم کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد در جلسه اضطراری که به درخواست آمریکا برگزار شد حملات اخیر به نفتکش ها در نزدیکی خلیج فارس را محکوم کرده و از همه طرف ها خواستار خویشتن داری برای کاهش تنش شده است.

به گزارش بی بی سی، همچنین کریستوف هویسگن، سفیر آلمان در سازمان ملل، بعد از نشست اضطراری شورای امنیت به نمایندگی از سوی آلمان، فرانسه و بریتانیا بیانیه ای را قرائت کرد و گفت که این سه کشور بعد از ساقط شدن هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین آمریکا عمیقا نگران افزایش تنش ها در خلیج فارس هستند.

در بیانیه این سه کشور اروپایی آمده است که «این تحولات خطر سوءمحاسبه و مناقشه را به همراه دارد» و خواستار رفع تنش و دیالوگ با احترام کامل به مقررات بین‌المللی شدند.

آنها همچنین حملات به نفتکش ها در خلیج عمان، خرابکاری در چهار کشتی تجاری در آب های فجیره در نزدیکی امارات متحده و هرگونه تهدید علیه امنیت کشتیرانی در منطقه را به شدت محکوم کردند.

در این بیانیه آمده است: «حملات به تانکرها ناقض مقررات بین المللی در مورد آزادی کشتیرانی و حمل و نقل دریایی است. این حملات دارای خطراتی برای محیط زیست است و به طور بالقوه منطقه ای از قبل ناپایدار را بی ثبات می‌کند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «فرانسه، آلمان و بریتانیا بر تعهد خود به اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و حفظ برجام (توافق اتمی ایران) که به اعتقاد ما به کاهش تنش در منطقه و همچنین عدم اشاعه سلاح های اتمی در جهان کمک می کند تاکید می کنند.»

جاناتان کوهن، نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل، در این جلسه جهانیان را ترغیب کرد حملات به تانکرها و پهپاد آمریکایی را «غیرقابل قبول» اعلام کنند.

آقای کوهن گفت آمریکا خواستار تشکیل این جلسه شده بود تا اطلاعات مربوط به حملات ۱۲ مه و ۱۳ ژوئن و حمله به پهپاد آمریکایی را در اختیار اعضا بگذارد.

اخیرا شش نفتکش در منطقه هدف حمله قرار گرفته‌اند.

Share