وزیر خارجه پاکستان : تنش در منطقه به ضرر ایران و افغانستان است

همزمان با سفر شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا خبرنگار یورونیوز گفت‌وگویی با وی انجام داده است.

در این مصاحبه وزیر خارجه پاکستان موضع این کشور در قبال مسائل مهم بین المللی از جمله تنش در روابط ایران و آمریکا و سیاست اسلام آباد در قبال افغانستان را تصریح کرد.

آنچه‌ در زیر می‌آید بخشی از گفتگوی وزیر خارجه پاکستان با خبرنگار یورونیوز است.

یورونیوز: یکی از مواردی که اتحادیه اروپا تا کنون برای آن تلاش بسیاری کرده، تثبیت برجام بوده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تحریم‌های سخت‌تری را علیه ایران وضع کرده و حتی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر این کشور را نیز تحریم کرده است. موضع کشور شما به عنوان یک بازیگر مهم منطقه‌ای در این زمینه چیست؟

وزیر خارجه پاکستان: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا پیش از این بارها گفته و اخیرا نیز یک بار دیگر این موضوع را تکرار کرده که ایران تا کنون هیچ [بخشی] از توافقی را که امضا کرده، نقض نکرده است. با چنین توضیحی پاکستان مایل است که این تنش از راه مذاکره حل و فصل شود. گمان نمی‌کنم بالا رفتن تنش کمکی به آمریکا، ایران یا کل منطقه بکند.

یورونیوز: اگر شما بخواهید مستقیما با رئیس جمهوری آمریکا در مورد کاهش تنش حاضر صحبت کنید، به او چه می‌گویید؟

وزیر خارجه پاکستان: من فکر می‌کنم آغاز تنشی دیگر در این منطقه با ایران که در همسایگی افغانستان قرار دارد موقعیت خطرناک دیگری را در رابطه با این کشور دامن می‌زند. بنابراین خویشتن‌داری با رعایت جانب احتیاط را پیشنهاد می‌کنم.

یورونیوز: از افغانستان صحبت کردید. فشار اصلی گروه طالبان درخواست آنها مبنی بر خروج نیروهای آمریکا و مشخصا ناتو از افغانستان به منظور آماده‌سازی بستر گفتگوهای صلح است. آیا شما از این خواست آنها حمایت می‌کنید؟

وزیر خارجه پاکستان: سطح حضوری که آنها در آنجا دارند، نمی‌تواند نامحدود باشد. رئیس جمهوری ترامپ به مردم ایالات متحده قول داده است که نیروهای کشورش را از [افغانستان] خارج می‌کند. موعد انتخابات نزدیک است و من مطمئنم او وعده‌ای را که داده مد نظر دارد و می‌خواهد به قولش عمل کند. ولی شما این را هم در نظر داشته باشید که او دستاوردهای این سال‌ها از دست نخواهد داد.

Share