روسیه:پهپاد آمریکایی در حریم هوایی ایران بوده است

ایران اینترنشنال : نیکولای پاتروشف،‌ رییس شورای امنیت ملی روسیه، گفت بر اساس اطلاعات نظامی کشورش، پهپاد آمریکایی که نیروهایی ایران به تازگی منهدم کردند هنگام انهدام در حریم هوایی ایران بوده است.

او که به اسرائیل سفر کرده است در ادامه هرگونه تلاش برای اینکه ایران تهدیدی برای امنیت بین‌المللی نشان داده شود را «غیرقابل قبول» خواند.

پاتروشف با اشاره به حمله‌های اخیر به نفتکش‌ها در دریای عمان گفت شواهدی که آمریکا در این زمینه ارائه کرده مبنی بر اینکه ایران پشت حمله‌ها بوده، شواهدی «بی‌کیفیت و غیرحرفه‌ای» است.

سپاه پاسداران ایران، پنجشنبه هفته گذشته ۳۰ خرداد ماه، یک پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد. روایت ایران و‌ آمریکا درباره سرنگونی پهپاد آمریکاییکاملا متفاوت است.

در حالی که مقام‌های آمریکایی می‌گویند که پهپاد آمریکایی در آب‌های بین‌المللی هدف حمله موشک سپاه پاسداران قرار گرفته، حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران گفته است پهپاد آمریکایی سرنگون شده به «مرزهای آبی» ایران تعرض کرده بود.

از آن پس مقامات ایران بارها هشدار دادند که «تعرض به مرزها»، «خط قرمز» جمهوری اسلامی ایران است.

پیش از انهدام این پهپاد، دو نفتکش در روز ۲۳ خرداد در آب‌های بین‌‌المللی دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند. نفتکش فرانت آلتر از امارات عربی متحده به سوی تایوان در حال حرکت بود و نفتکش ژاپنی کوکوکا کاریجس نیز از عربستان سعودی عازم سنگاپور بود.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، و برخی دیگر از مقام‌های دولتی آمریکا، به طور مستقیم ایران را مسئول این حملات معرفی کردند. به گفته پمپئو، با توجه به اطلاعات به دست آمده، نوع سلاح‌هایی که به کار رفته و پیچیدگی انجام این حمله‌ها، دولت آمریکا به این ارزیابی رسیده است که ایران مسئول این حمله‌هاست.

جمهوری اسلامی همچنین متهم شده که در حملات خرابکارانه ۲۲ اردیبهشت‌ماه به چهار نفتکش در نزدیکی امارات متحده عربی دست داشته است.

Share