قیمت بیت‌کوین از مرز ۱۰ هزار دلار عبور کرد

ایران اینترنشنال : قیمت هر بیت‌کوین بعد از حدود ۱۵ ماه، برای اولین بار دوباره پنج رقمی شد و مرز ۱۰ هزار دلار را رد کرد.

ارزش بیت‌کوین، که اولین رمزارز دنیا محسوب می‌شود، در هفته‌های گذشته رشد چشمگیری داشته است. یکی از علت‌های این افزایش قیمت افزایش تقاضا و توجه سرمایه‌گذار‌ها به این ارز دیجیتال عنوان شده است. ارزش بیت‌کوین طی سه ماه گذشته سه برابر شده است.

بیت‌کوین بزرگ‌ترین سهم بازار ارزهای رمزپایه را در اختیار دارد و در حال حاضر، با قیمتی بین ۱۰ تا ۱۱ هزار دلار در بازارها و صرافی‌های آنلاین مرتبط با ارزرمزها معامله می‌شود.

بالاترین قیمت ثبت‌شده برای بیت‌کوین ۱۹ هزار و ۵۱۱ دلار بوده است که در دسامبر ۲۰۱۷ اتفاق افتاد. این قیمت برابر با رشدی ۱۴۰۰ درصدی در سال ۲۰۱۷ بود. با ورود به سال ۲۰۱۸، ارزش این ارز ۷۴ درصد افت کرد. اما قیمت آن دوباره بعد از ماه‌ها در حال اوج گرفتن است.

از دی‌ماه گذشته تا همین چند هفته پیش، ماه‌ها بود که قیمت بیت‌کوین بین ۳۳۰۰ تا ۴۱۰۰ دلار نوسان داشت، اما نمودار برابری آن با دلار از ماه آوریل (اواخر فروردین امسال) شیب بیشتری گرفت و از دو روز قبل، از مرز ۱۰ هزار دلار عبور کرده است.

به عقیده کارشناس‌ها، قیمت بیت‌کوین در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به‌خاطر حباب قیمت افزایش پیدا کرد، اما گفته می‌شود فناوری بلاک‌چین (Blockchain) یا زنجیره بلوکی، اعتماد بیشتر مردم به ارزهای رمزپایه و همچنین معرفی اولیه رمزارز فیسبوک یعنی لیبرا (Libra) باعث رشد قیمت بیت‌کوین شده است.

فیسبوک در‌صدد عرضه یک ارز دیجیتال به نام لیبرا است و هفته گذشته اطلاعاتی در رابطه با آن منتشر کرد. شرکت‌هایی همچون اوبر (Uber) و ویزا (Visa) از شرکای فیسبوک در پروژه لیبرا به حساب می‌آیند و در توسعه این ارز مشارکت داشته‌اند. هرچند قرار است این ارز در سال ۲۰۲۰ عرضه شود، نقدهای سیاستمدارها در رابطه با این ارز، از هم‌اکنون نگرانی‌هایی را درباره امنیت و حریم شخصی کاربران این ارز برانگیخته است.

Share