شهردار لندن با همسر نازنین زاغری در برابر سفارت ایران دیدار کرد

صادق خان، شهردار لندن با ریچارد رتکلیفت همسر نازنین زاغری که مقابل سفارت ایران در لندن اعتصاب کرده، دیدار کرد.

او در حمایت از همسرش دست به اعتصاب زده است. زاغری به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است.

به گزارش دويچه وله، شهردار لندن برای نشان دادن همبستگی با نازنین زاغری، زندانی امنیتی در ایران با همسر او، ریچارد رتکلیف که در برابر سفارت ایران در لندن اعتصاب کرده است، دیدار کرد. صادق خان در توییتی از همبستگی مردم لندن با این زندانی امنیتی در ایران سخن گفته و افزوده است: «امشب در برابر سفارت ایران به همسر او ریچارد، در یازدهمین روز از اعتصابش پیوستم.»

نازنین زاغری از ۲۵ خرداد (پانزدهم ژوئن) روز تولد دخترش در اعتراض به “بازداشت ناعادلانه” خود بار دیگر دست به اعتصاب غذا زده است.

حساب کاربری که در توییتر در مورد وضعیت نازنین زاغری-رتکلیف اطلاع‌رسانی می‌کند، چند روز پیش از لغو ملاقات هفتگی نازنین با دخترش گابریل توسط مقامات ایران خبر داد. به نوشته این حساب کاربری دلیل این لغو اعتصاب غذای نازنین زاغری بوده است.

گفته می‌شود که حال نازنین زاغری مساعد نیست. بر اساس اخباری که منابع رسمی هنوز درستی آنها را تأیید یا رد نکرده‌اند، او روز گذشته – سه‌شنبه، چهار تیر – با افت شدید فشار خون، ضعف عمومی، حالت تهوع و سرگیجه به بهداری اوین منتقل شده و به او سرم تزریق شده است.

ریچارد رتکلیف، همسر او نیز در لندن، مقابل ساختمان سفارت ایران اعتصاب غذای تر کرده است. این زوج در داخل و بیرون زندان از یازده روز پیش تنها مایعات می‌نوشند.

در لندن هم یک روز پیش از دیدار صادق خان با رتکلیف، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا با رتکلیف دیدار کرد. کوربین پس از این دیدار عزم همسر نازنین زاغری برای مقابله با بی‌عدالتی و تلاش برای آزادی او را ستوده بود.

نازنین زاغری نوروز سه سال پیش برای دیدار با خانواده‌اش به ایران سفر کرده بود اما هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی، بازداشت شد. مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند دادگاه او را به اتهام جاسوسی محکوم به حبس کرده اما نازنین زاغری این اتهام را رد می‌کند.

اعتصاب غذای ریچارد رتکلیف هر روز بازتاب گسترده‌تری در رسانه‌ها و مطبوعات بین‌المللی پیدا می‌کند.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیرخارجه حکومت اسلامی نیز روز چهارم تیر (۲۵ ژوئن) در واکنش به بازتاب گسترده اعتصاب غذای نازنین زاغری-رتکلیف در زندان اوین و همسرش ریچار رتکلیف مقابل سفارت ایران در لندن گفت: «دولت انگلیس چهل سال است به مردم ایران بدهکار است.»

او خواستار بازپرداخت فوری این بدهی شد و گفت: «امتناع دولت انگلیس از این امر با هیچ بهانه‌ای پذیرفتنی نیست».

ریچارد رتکلیف هم پیشتر در مصاحبه‌ای با دویچه‌وله گفته بود که پس از بازداشت همسرش، افرادی از تهران با او تماس گرفته و به طور مشخص گفته‌اند که پرونده او با ماجرای بدهی بریتانیا به ایران مرتبط است.

عراقچی روز دوشنبه همزمان تأکید کرد: «قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران هرگز تحت تأثیر چنین شانتاژهایی قرار نخواهد گرفت و متهمین به جرایم جاسوسی باید دوره محکومیت خود را طی کنند».

عباس موسوی‌، سخنگوی وزارت‌خارجه حکومت اسلامی نیز روز دوشنبه سوم تیر گفت: «خانم زاغری دوتابعیتی هستند و ایران دوتابعیتی بودن را نمی‌پذیرد و ما ایشان را تبعه ایران می‌دانیم که جرم امنیتی مرتکب شده و ما معتقدیم کارهایی که به شانتاژ شبیه است به حل این پرونده کمک نخواهد کرد و مزاحمت برای کارهای روتین سفارت را نمی‌پذیریم چراکه خلاف قوانین بین‌المللی است».

Share