ساعات کار طولانی ریسک بروز سکته را افزایش می‌دهد

ایران اینترنشنال : محققان فرانسوی بر این باورند که ساعات کار طولانی با افزایش احتمال بروز سکته مغزی مرتبط است. این پژوهشگرها کار روزانه بیش از ۱۰ ساعت به‌مدت پنجاه روز در سال را در این دسته‌بندی تعریف کرده‌اند.

بر اساس نتایج این مطالعه، خطر بروز سکته در افرادی که بیش از یک دهه در چنین شرایطی کار کنند، به میزان چشمگیری بیشتر از سایرین است.

با وجود نتایج این تحقیق، انجمن سکته در بریتانیا ورزش و تغذیه مناسب را در پیشگیری از خطر سکته ناشی از کار طولانی موثر می‌داند.

محققان دانشگاه آنژه در غرب فرانسه و انستیتوی ملی دارو و بهداشت این کشور، در این پژوهش مولفه‌هایی مانند سن، وضعیت مصرف سیگار و ساعات کاری بیش از ۱۴۳ هزار فرد بالغ را بررسی کرده‌اند.

حدود یک سوم این افراد ساعات طولانی کار کرده بودند و ۱۰ درصدشان به‌مدت ۱۰ سال یا بیشتر ساعات طولانی کار کرده بودند، در مجموع ۱۲۲۴ نفرشان حداقل یک بار سکته کرده بودند.

بر اساس مقاله‌ دیگری که در مجله استروک (Stroke، سکته)، نشریه انجمن قلب آمریکا، منتشر شده است، خطر بروز سکته در افرادی که ساعات طولانی کار می‌کنند تا ۲۹ درصد بیشتر از دیگران است و این خطر در کسانی که بیش از ۱۰ سال این رویه را ادامه می‌دهند تا ۴۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

کارکنان نیمه‌وقت و کسانی که قبلا دچار سکته شده بودند از این مطالعه کنار گذاشته شدند.

دکتر الکسیس دسکاتا (Alexis Descatha)، که مدیریت این پژوهش را بر عهده داشته است، اشاره می‌کند که «خطر سکته مغزی در افراد زیر ۵۰ سال که بیش از ۱۰ سال ساعت‌های طولانی کار کرده‌اند به‌مراتب بیشتر از سایر افراد است. این نتیجه دور از انتظار بود. با وجود این، پژوهش‌های بیشتری برای بررسی این یافته‌ها لازم است.»

دکتر دسکاتا در ادامه خاطرنشان می‌کند که به‌عنوان پزشک، همیشه به بیمارانش توصیه کرده است بازده کاری را در نظر داشته باشند نه کار مستمر و طولانی را و خودش نیز به این توصیه عمل می‌کند.

در این تحقیق، بیشتر به آمار و ارقام توجه شده است تا دلایل سکته؛ اما در مطالعه‌ای دیگر مشخص شد اثر منفی ساعت‌های طولانی کار مستمر در کسانی که کسب‌و‌کار خود را راه انداخته‌اند و همچنین مدیرعامل‌ها و مد‌یرها کمتر بروز می‌کند و در مقابل کسانی که شیفت‌های کاری نامنظم و شبانه یا مشاغل پر‌استرس دارند بیشتر در معرض خطرند.

دکتر ریچارد فرانسیس (Richard Francis)، مدیر بخش پژوهش انجمن سکته، معتقد است: «حتی اگر ساعات طولانی کار کنید، رعایت فاکتورهایی ساده می‌تواند خطر سکته را کاهش دهد.» به گفته او، «تغذیه مناسب، گنجاندن ورزش در برنامه، ترک سیگار و خواب کافی می‌توانند تغییر چشمگیری در سلامت شما ایجاد کنند.»

Share