قتل جمال خاشقجی؛ بریتانیا خواستار حسابرسی و تحقیقات کامل عربستان شد

بی بی سی : همزمان با ارائه گزارش تحقیقاتی سازمان ملل درباره قتل جمال خاشقجی به شورای حقوق بشر، بریتانیا اعلام کرد که خواستار حسابرسی شفاف درباره این این قتل است.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا گفت که عربستان باید به شکلی که قوانین بین‌المللی در آن رعایت شده باشد، درباره قتل جمال خاشقجی تحقیقات کاملی انجام دهد.

روز چهارشنبه اگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل، نتیجه تحقیقات خود را به شورای حقوق بشر این سازمان ارائه کرد.

خانم کالامارد گفت که باید از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و تعدادی از نزدیکانش به اتهام قتل از پیش‌برنامه‌ریزی شده جمال خاشقجی، تحقیقات شود.

او همچنین افزود که تا اینجا، حکومت عربستان در این قتل، عملکرد درستی نداشته است.

عربستان سعودی دست داشتن شاهزاده محمد – ولیعهد – را در این قتل تکذیب کرده است.

اما سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – سی آی ای – به همراه تعدادی دیگر از سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای غربی به این نتیجه رسیده‌اند که محمد بن سلمان شخصا دستور قتل جمال خاشقجی را صادر کرده است.

اگنس کالامارد، در جلسه روز چهارشنبه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت: “تحقیقات ما یک تجسس جنایی نبود، بلکه تحقیقات حقوق بشری بود. در این تحقیقات ما اسناد معتبری پیدا کردیم که نشان می‌دهند تحقیقات جنایی از مقام‌های بالاتر از جمله ولیعهد عربستان سعودی، ضروری است.”

خانم کالامارد در ماه جاری و اندکی بعد از پایان تحقیقاتش از کشورهای جهان خواست تا با تحریم محمد بن سلمان و مسدود کردن دارائی‌هایش، او را مجبور کنند که به تحقیقات تن بدهد.

محمد بن سلمان، اگرچه رسما ولیعهد کشور عربستان است، اما در غیاب پدر بیمارش عملا نقش حاکم کشور را برعهده گرفته است.

تحقیقات سازمان ملل درباره قتل جمال خاشقجی، پیشتر از سوی یکی از وزرای عربستان سعودی “بی‌پایه” خوانده شده است.

بعد از ارائه گزارش علاوه بر دولت بریتانیا، والتر استیونز، سفیر اتحادیه اروپا در ژنو گفت کسانی که مسئول قتل خاشقجی هستند باید به سزای اعمالشان برسند.

او افزود: “ما از عربستان سعودی می‌خواهیم که همه اطلاعات مورد نیاز را منتشر کند و با تحقیقات، همکاری کامل انجام بدهد.”

جمال خاشقجی، یک روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی بود که بعد از به قدرت رسیدن محمد بن سلمان، انتقادهایی را از او منتشر کرد.

او در یک سال آخر عمرش به یک چهره معروف و بین‌المللی تبدیل شده بود و به عنوان ستون‌نویس ثابت روزنامه معتبر واشنگتن پست فعالیت می‌کرد.

چنانکه سازمان سیا می‌گوید، با دستور محمد بن سلمان، آقای خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده و قطعه قطعه شده است.

جسد آقای خاشقجی هنوز کشف نشده است.

Share