ترامپ در حاشیه نشست گروه جی ۲۰: برای حل اختلاف با ایران عجله‌ای ‌نداریم

ایران اینترنشنال : در حاشیه نشست رهبران گروه جی ۲۰ در ژاپن که موضوع تنش‌های منطقه را در دستور کار دارد، دونالد ترامپ،‌ رییس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد برای حل مساله اختلاف با تهران عجله‌ای ندارد.

به گزارش خبرگزاری سی‌ان‌ان، جمعه هفتم تیر، ترامپ در گفت‌و‌گو با خبرنگاران در اوزاکای ژاپن گفت: «زمان بسیار است و عجله‌ای در کار نیست.» او با اشاره به مقام‌های تهران گفت «آن‌ها می‌توانند وقت خودشان را داشته باشند،‌ مطلقا هیچ فشار زمانی وجود ندارد.»

نشست سران کشورهای عضو گروه جی۲۰ در حالی در شهر اوزاکا در ژاپن برگزار می‌شود که پرونده هسته‌ای ایران و همچنین تنش‌های این کشور با آمریکا بر این نشست سایه انداخته است.

ترامپ در ادامه موضع‌گیری امروز خود همچنین ابراز امیدواری کرد که روش او در برخورد با ایران در نهایت موفق شود و «در غیر این‌صورت، در مورد آن مطلع خواهید شد.»

او همچنین بار دیگر بر «بدون پیش‌شرط» بودن پیشنهاد مذاکره خود تاکید کرد.

پیشتر،‌ رییس‌جمهوری آمریکا با اشاره به احتمال اقدام نظامی در برابر ایران گفته بود در صورت وقوع جنگ زمان آن کوتاه خواهد بود. در پاسخ،‌ محمدجواد ظریف این ادعا را یک «توهم» خوانده بود.

ایران در مرکز گفت‌و‌گوها
موضوع ایران همچنین یکی از موضوعات اصلی دیدارها و گفت‌وگوهای ترامپ با رهبران جهان در ژاپن اعلام شده است.

او با رهبران آلمان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، ترکیه، هند، ژاپن و چین و همچنین با محمدبن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی و وزیر دفاع این کشور درباره تنش‌های منطقه خلیج فارس دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

رییس‌جمهوری آمریکا در حالی امروز در اوزاکا با ولادیمیر پوتین،‌ رییس‌جمهوری روسیه،‌ دیدار و روابط خود با این کشور را «بسیار بسیار خوب» توصیف کرد که پیشتر بر سر موضوع ایران اختلاف‌نظر خود را اعلام کرده بودند.

مقام‌های سیاسی روسیه در روزهای گذشته با تاکید بر پرهیز آمریکا از تهدید و تحریم ایران، در موضوع ساقط شدن پهپاد آمریکایی در تنگه‌هرمز جانب ایران را گرفته و اعلام کرد‌ه بودند که در صورت وقوع جنگ به حمایت از ایران خواهند پرداخت.

همچنین،‌ ترامپ در آستانه گفت‌و‌گوی دوطرفه خود با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، او را نیز یک «دوست بسیار عالی» توصیف کرد. مرکل گفته بود قرار است در دیدارش با ترامپ طیف گسترده‌ای از مسایل از جمله تنش ایران را مورد بحث قرار دهد. او پیشتر بر راه حل سیاسی برای تنش ایران و آمریکا تاکید کرده بود.

تلاش برای جلوگیری از جنگ
بعضی از رهبران کشورهای اروپایی نیز پیش از برگزاری نشست گروه ۲۰ درباره مساله ایران موضع‌گیری کرده و خواستار تنش‌زدایی شده بودند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا خواستار یک راه‌حل دیپلماتیک برای بحران ایران شده بود و امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نیز گفت که تمام تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا از وقوع جنگ ایران و آمریکا جلوگیری کند.

همزمان با این نشست در ژاپن، نمایندگان مجلس آمریکا امروز درباره طرحی رای‌گیری می‌کنند که رییس‌جمهوری آمریکا را مجبور خواهد کرد برای آغاز جنگ با ایران از کنگره مجوز دریافت کند.

همچنین در وین، پایتخت اتریش نیز کمیسیون برجام با حضور نمایندگان بریتانیا، ‌آلمان،‌ چین،‌ فرانسه و روسیه تشکیل جلسه خواهد داد تا موضوعات مرتبط با توافق هسته‌ای و حفظ آن را به بحث و بررسی بگذارد.

Share