دور دوم مناظره نامزدهای حزب دموکرات

ایران اینترنشنال : دور دوم مناظره میان نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات سال ۲۰۲۰ آمریکا در شهر میامی، در ایالت فلوریدا، برگزار شد. برنی سندرز و جو بایدن، از نامزدهای اصلی حزب دموکرات، در کنار هشت نامزد دیگر این حزب، در این مناظره حضور داشتند.

مسائل داخلی آمریکا، از جمله حق آموزش، وام‌ها و هزینه‌های دانشجویی، مهاجرت، دسترسی به خدمات و بیمه‌های درمانی و نظام اقتصادی و مالیاتی ایالات متحده از موضوع‌های اصلی این مناظره بود.

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمانت، در بخشی از صحبت‌های خودش بار دیگر به نابرابری‌های اقتصادی در جامعه آمریکا اشاره کرد. به گفته سندرز، ثروت تنها سه نفر در آمریکا از دارایی نیمی از جامعه، بیش از ۱۶۰ میلیون نفر، بیشتر است.

در بخش‌های پایانی این مناظره، هنگامی که بایدن به نقش خود برای بیرون آوردن نیرو‌های آمریکایی از عراق اشاره کرد، سندرز یادآور شد که او پیشتر در فرستادن این نیروها به عراق نقش داشته است.

دور اول مناظره میان نامزدهای حزب دموکرات، چهارشنبه‌شب با حضور ۱۰ نامزد، از جمله الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست، برگزار شده بود.

از ۱۰ نفری که در مناظره شب اول حضور داشتند ۹ نفر وعده دادند در صورت پیروزی در انتخابات، به توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» با ایران برخواهند گشت.

برابر نظرسنجی‌ها، بایدن در حال حاضر بیشترین شانس را برای رویارویی با دونالد ترامپ، رییس جمهور جمهوری‌خواه آمریکا، در کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ دارد. پس از او الیزابت وارن و برنی سندرز با فاصله‌‌‌ اندکی از هم قرار دارند.

Share