اعتراف برخی مسئولان به ناتوانی میلیون‌ها ایرانی در تأمین هزینه‌های ضروری زندگی

کیهان لندن : وضعیت فقر و مشکلات معیشتی مردم در ایران به حدی شدت یافته و بحرانی شده است که حتی مسئولان عالیرتبه نظام هم که وظیفه مدیریت وضعیت را دارند به هشدار دادن روی آورده‌اند.

علی ربیعی وزیر عزل شده تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سخنگوی فعلی دولت و دستیار ارتباطات اجتماعی حسن روحانی روز چهارشنبه ۵ تیرماه ۹۸ در یک نشست خبری تأکید کرده است که اگر مراقبت نشود طبقه متوسط ایران به دهک‌های پایین می‌روند.

از جمله دیگر افراد حکومتی که در روزهای گذشته از فقر و مشکلات معیشتی نالیده است احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام منیز در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفته که «خطرات سیاسی و امنیتی راهبردی» در ایران قریب‌الوقوع هستند.»

احمد توکلی همچنین وضعیت معیشت مردم را «اسفناک» توصیف کرده و گفته است مسائلی مانند رکود تورمی، با نرخ بیکاری بالا و نرخ رشد ملی کم و پرنوسان موجب تشدید این وضعیت شده است. به گفته این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، «تجمل‌گرایی و اشرافی‌گری عده‌ای از مسئولان، ایجاد و گسترش فساد خانمان‌ برانداز، توزیع نابرابر دارایی و درآمد، فقر و بیکاری به‌ تدریج اعتماد مردم را به حاکمیت کم کرده است.»

پیشتر نیز هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغ ملک و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفته بود: «مردم از فقر و بیچارگی نمی‌دانند چه کنند. برای تامین هزینه زندگی به فروش اعضای بدن از جمله کلیه روی آورده‌اند. با کشوری که یک درصد جمعیت جهان و هشت درصد منابع جهان را دارد ببینید چه کرده‌اید!»

خادمی فساد اقتصادی را مانند موریانه‌ای که به تار و پود ایران و مسئولین زده توصیف کرده و گفته بود: «پذیرفته‌ایم که کشوری فاسد و ناکارآمد هستیم.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرده است که ایران دچار اختلاس و فساد است و آموزگاران آن در فقر و تنگدستی به سر می‌برند و گفته بود که آینده روشنی برای کشور متصور نیست.

در این میان داوود سوری تحلیلگر اقتصادی نیز معتقد است دولت دوازدهم در افزایش میزان فقر در جامعه رکورد بی‌نظیری به جا گذاشته است و اکنون دیگر تحقق شعار «حذف فقر مطلق» بسیار دشوار است.

داوود سوری افزوده است که «شعار این دولت حذف فقر مطلق بود و این قولی بود که رئیس جمهور در ایام انتخابات داد. البته آن زمان این شعار چندان مهم نبود و به نظر می‌رسید دسترسی به آن ساده است چون جمعیت زیر خط فقر مطلق در آن زمان کم بود و بالا کشیدن این جمعیت از زیر خط فقر مطلق کار دشواری نبود، اما الان تحقق این وعده مهم شده و هم دشوار. چون آمار ۲۰ تا ۳۵ درصدی فقر مطلق و پیش‌بینی جمعیت زیر خط فقر ۵۰ درصدی در سال ۹۸، در هیچ دوره و سال دیگری تکرار نشده و می‌توان گفت دولت دوازدهم در این حوزه رکورد بی‌سابقه‌ای را به نام خود ثبت کرده است.»

فقر در حالی در جامعه ایران روز به روز گسترده‌تر می‌شود که آمارهای بانک جهانی حکایت از افزایش نرخ بیکاری در ابران دارد. این در حالیست که مبنای سنجش بانک جهانی آمارهایی است که منابع رسمی درون ایران ارائه می‌کنند و البته اقتصاددانان و کارشناسان همواره این آمار را به دیده تردید نگاه می‌کنند.

برای نمونه برخی کارشناسان نرخ بیکاری در ایران را بیش از ۲۰ درصد ارزیابی می‌کنند، ولی بانک جهانی عنوان کرده است ایران با نرخ بیکاری ۱۲ درصدی خود در رتبه ۲۵ بالاترین نرخ بیکاری از میان ۱۸۰ کشور جهان قرار دارد.

گفتنی است در شرایط رکود تورمی کنونی، افزایش نرخ بیکاری در ایران موضوع دور از واقعیت نیست. با وجود افزایش هزینه فعالان اقتصادی و همچنین کاهش درآمدها به دلیل رکود و تحریم، صاحبان مشاغل مجبور هستند برای کاهش هزینه‌ها بخشی از نیروهای کار خود را اخراج کنند؛ البته اگر ورشکست نشوند و همه کارکنان‌شان بیکار نشوند!

از سوی دیگر برنامه‌های توسعه‌ و اشتغالزایی دولت که شامل پروژه‌های عمرانی و صنعتی تعریف شده است نیز به دلیل نبود نقدینگی و خالی بودن خزانه معلق می‌شوند و در نتیجه بخشی از نیروی آماده به کار که پیش‌بینی می‌شد در این بخش‌ها مشغول شوند نیز بیکار می‌مانند.

همه این عوامل موجب می‌شود نه تنها دولت نتواند با پیشبرد طرح‌های اشتغالزایی از جمعیت افراد جویای کار کم کند بلکه بیکاری و اخراج نیروهای شاغل نیز بر تعداد افراد بیکار می‌افزاید. حذف درآمد این افراد موجب فقر و ایجاد بحران معیشتی در خانواده‌هایشان خواهد شد.

این در حالیست که آخرین رقم اعلام شده برای هزینه سبد معیشت در ایران بیش از ۶ میلیون تومان اعلام شده است. حداقل دستمزد مصوب کارگران به دو میلیون تومان هم نمی‌رسد و از سوی دیگر جمعیت چند میلیون نفری بازنشستگان و مستعمری‌بگیران نیز رقمی کمتر از دو میلیون تومان در ماه است.

شکاف میان دستمزد و هزینه به حدی عمیق شده است که حسن ایزدان بازرس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران نسبت به آن واکنش نشان داده و گفته است: «بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی، حداقل‌بگیر هستند و مستمری دریافتی آنها علیرغم افزایش ۳۶.۵ درصدی در سال ۹۸ به ۲ میلیون تومان هم نمی‌رسد.»

او افزوده است که «حداقل باید به هر بازنشسته ۵ میلیون یا ۱۰ میلیون تومان بپردازند تا بتواند کوچک‌ترین گره زندگی خود را بگشاید؛ تازه این مبلغ‌ها هم هنوز بسیار ناکافی‌ست.»

Share