شکایت انجمن حمایت از حقوق کودکان از نیروی انتظامی به سازمان بازرسی کشور

کیهان لندن : انجمن حمایت از حقوق کودکان به دلیل «اعمال قدرت، بهره‌گیری از قوه قهریه و توسل به رفتار خشونت‌آمیز» توسط نیروی انتظامی نسبت به یک دختر نوجوان، از پلیس به سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرد.

این انجمن رفتار پلیس را «ناقض قانون آیین‌دادرسی کیفری مصوب ۹۲ و کنوانسیون جهانی حقوق شهروندی» می‌داند.

انجمن حمایت از حقوق کودکان به دنبال انتشار ویدئوی ضرب و جرح و تعدی جسمی علیه یک دختر نوجوان ۱۵ ساله در پارکی در تهران از نیروی انتظامی به سازمان بازرسی کشور شکایت کرد.

این انجمن با صدور اطلاعیه‌ای این اقدام مامور نیروی انتظامی را «غیرقانونی، غیرقابل توجیه و خشونت‌آمیز» توصیف کرده و از اینکه مرکز اطلاع‌رسانی پلیس این اقدام زشت را «وظیفه‌ نیروی انتظامی»دانسته است ابراز تاسف کرد.

بر مبنای این اطلاعیه، این اقدام پلیس ناقض قانون «آیین‌دادرسی کیفری مصوب ۹۲ و کنوانسیون جهانی حقوق شهروندی» است و «کلیه اقدامات ضابطان به ویژه ماموران نیروی انتظامی باید در راستای قانون و با مجوز قانونی صورت گیرد و هیچ کودکی نباید بطور غیرقانونی و خودسرانه زندانی شود و دستگیری، بازداشت و یا زندانی کردن یک کودک می‌بایست مطابق قانون باشد و به عنوان آخرین راه چاره و برای کوتاه‌ترین مدت ممکن باید بدان متوسل شد.»

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است: «ضابطان دادگستری نمی‌توانند بدون داشتن مجوز قانونی، شهروندی که در پناه اصل برائت است را دستگیر و آزادی او را سلب کنند. طبق ماده ۴ قانون آئین دادرسی کیفری اصل بر برائت است و هرگونه اقدام محدود کننده و سالب آزادی را جز به حکم قانون و با رعایت مقررات و تحت نظارت مقام قضایی غیرمجاز» است. این اطلاعیه تأکید می‌کند که «این اقدامات نباید به گونه‌ای اعمال شود که به کرامت و حیثیت اشخاص آسیب وارد کند.»

این انجمن «با توجه به اینکه جریحه‌دار شدن شهروندان به هیچ‌وجه دلیل قابل قبولی برای اعمال قدرت، بهره‌گیری از قوه‌قهریه و توسل به رفتار خشونت‌آمیز توسط نیروی انتظامی نسبت به یک نوجوان نیست» از سازمان بازرسی کل کشور درخواست کرده تا «به نحوی نسبت به رفتار نیروی انتظامی در این مورد رسیدگی شود.»

این درحالیست که نهادهای حکومتی از جمله نیروی انتظامی از مأموران خاطی اعلام حمایت کرده‌اند. پس از لغو عزل و بازداشت این مأموران توسط حسین رحیمی رئیس پلیس تهران بزرگ، در صفحه اینستاگرامی منسوب به حسین اشتری فرمانده کل نیروی انتظامی تصویری با مضمون حمایت از مأموران نیروی انتظامی منتشر شد.

پیشتر برنامه ۲۰:۳۰ سیمای جمهوری اسلامی هم در یک مصاحبه نمایشی از تعدادی از شاهدان جریان ضرب و جرح دختر نوجوان پارک تهرانپارس پرس و جو کرد که همه آنها آب‌بازی این کودکان و نوجوانان را نقشه‌ای از پیش تعیین شده خواندند!

برخی کاربران فضای مجازی مصاحبه‌شوندگان برنامه ۲۰:۳۰ را از اعضای بسیج معرفی کردند و درباره هویت آنان نوشتند که «از شاهدین عینی ماجرای دستگیری دخترانی که در بوستان پلیس آب بازی کرده بودند: حاج خانم فریده شجاعیان از اعضای فعال و ارشد بسیج خواهران شرق تهران. آن برادرمان هم که در تصویر مشخص شده و برای تهیه مصاحبه‌ها بیشتر زحمت‌ها به دوش ایشان بوده شخصی ست به نام خادمی. رئیس بسیج مسجد کوثر!»

همچنین ویدئوی شک‌برانگیزی از سوی کانال‌های وابسته به بسیج منتشر شده که نشان می‌دهد یک خانم شیشه اتومبیل ویژه نیروی انتظامی را می‌شکند و به سمت این اتومبیل اشیایی پرت می‌کند! و کسانی هم که این فیلم را می‌گیرند پیشاپیش در تقبیح کارهای زن که می‌خواهد انجام دهد و تعریف از نیروی انتظامی حرف می‌زنند!

همزمان، احمد نوریان سخنگو و معاون اجتماعی نیروی انتظامی هم از عملکرد مأموران پلیس و ضرب و جرح و تعدی به یک دختر نوجوان در پارک تهرانپارس حمایت کرده و گفته که «نیروی انتظامی تحت هیچ شرایطی تسلیم جوّسازی‌های عناصر معاند در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که غالبا به صورت هدفمند و هدایت شده منتشر می‌شود، نخواهد شد.»

وی تداوم رفتارهای نامتعارف و تعرض و فحاشی به پلیس را دلیل دستگیری و بازداشت ۵ تن از نوجوانان پارک تهرانپارس خوانده و از «مردم و گروه‌های اجتماعی در حمایت از پلیس در عمل به وظایف ذاتی و قانونی در مقابله با هنجارشکنان» قدردانی کرده است!

Share