میلیتری تایمز: ترامپ، گرفتار در گودال عمیقِ سبک مذاکره اش با ایران

هانس بیندیک در میلیتری تایمز نوشت: بیشتر رئیس جمهورهای آمریکا در دوره معاصر حداقل در یک جنگ خارجی مشارکت داشته اند.

به نظر می رسد که دونالد ترامپ نیز در مسیر تقابل نظامی با ایران قرار گرفته است.

باید توجه داشته باشیم که برخی دولت های قبلی همچون جرج اچ دبلیو بوش و بیل کلینتون توانستند از جنگ های خلیج فارس و کوزوو پیروز خارج شوند. اما لیندون جانسون و جرج دبلیو بوش با شروع جنگ های غیر عاقلانه در ویتنام و عراق خاطره بدی از خود به جا گذاشتند. جنگ ترامپ با ایران نیز همچون جنگ ویتنام و عراق در بین مردم آمریکا هواداران کمی خواهد داشت.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: ظاهرا آقای ترامپ از خطرات درگیری نظامی در منطقه آگاه است و تاکید می کند که تمایلی به جنگ با ایران ندارد. او پیشنهاد ملاقات مستقیم با ایران را مطرح کرده و حملات اخیر علیه نفت کش های تجاری در خلیج فارس را کم اهمیت جلوه داده است. او سپس حمله تلافی جویانه ارتش در واکنش به سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا را لغو کرد اما تنش بین دو کشور همچنان ادامه دارد.

سبک مذاکره آقای ترامپ، او را در گودال عمیقی گرفتار کرده است که به راحتی نمی تواند از آن خارج شود. ترامپ توافق هایی که دوست ندارد را پاره می کند. او تلاش دارد با تهدید و قلدری از موضع قدرت مذاکره کند. رئیس جمهور سپس تلاش می کند بحرانی را که خودش خلق کرده است، حل و فصل کند. در نهایت آقای ترامپ در مورد نتیجه نهایی مذاکرات خود اغراق میکند و توافق معمولی حاصل شده را به عنوان یک پیروزی بزرگ برای کشورش جشن می گیرد. شاید این سبک مذاکره در کسب کار سابق آقای ترامپ یعنی املاک ثمربخش باشد. اما رویکرد او در قبال چین، کره شمالی و ایران نتیجه معکوسی به همراه داشته است.

آقای ترامپ سال گذشته از توافق برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام خارج شد، اگرچه نهادهای اطلاعاتی آمریکا در گزارش های خود پایبندی ایران به این توافق را تایید کردند. ترامپ سپس دوباره تحریم های بانکی و نفتی ایران را اعمال کرد. اما رهبران ایران اعلام کرده اند که برخی تعهدات خود در چارچوب برجام را به حالت تعلیق درمی آورند. ایران به زودی از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم ذخیره شده عبور خواهد کرد. آن ها همچنین در ماه گذشته به چندین نفت کش در خلیج فارس حمله کردند. بدین ترتیب ممکن است ایران به زودی برنامه هسته ای خود را از سر بگیرد. مهم اینکه، مقامات ایرانی هرگونه پیشنهادی برای گفت وگو با ترامپ را رد کرده اند.

اگرچه هنوز فرصت کافی برای عقب نشینی دو طرف وجود دارد، اما احتمال تشدید تنش ها بالا است. در صورتی که ایران اقدامات تلافی جویانه خود را ادامه دهد، آمریکا باید رهبری یک ائتلاف منطقه ای برای باز نگه داشتن تنگه هرمز را بر عهده بگیرد. این اتفاق قبلا رخ داده است. رونالد ریگان در سال ۱۹۸۸ در طول جنگ ایران-عراق ناوهای جنگی آمریکا را برای اسکورت کردن نفت کش های کویت به خلیج فارس اعزام کرد. در نهایت نیروهای دو طرف به طور محدود با یکدیگر درگیر شدند. در این مدت متاسفانه یک هواپیمای مسافربری ایران نیز به اشتباه(!) مورد هدف قرار گرفت.

جنگ نفت کش ها در دهه ۱۹۸۰ محدود بود، اما جنگ ترامپ می تواند به کل منطقه گسترش پیدا کند. ایران در سال ۱۹۸۸ درگیر جنگ با رژیم صدام حسین بود. اما ایران اکنون گروه های نیابتی زیادی در سرتاسر خاورمیانه دارد. گفتنی است، ایران و روسیه روابط خوبی با یکدیگر دارند. از سوی دیگر، تهدیدات ایران میتواند انگیزه آمریکا برای هدف قرار دادن سایت های هسته ای این کشور را افزایش دهند. در این صورت نیروهای تحت حمایت ایران احتمالا تمام منافع آمریکا در منطقه را مورد حمله قرار می دهند و جنگ تمام عیار اجتناب ناپذیر خواهد شد.

لیندون جانسون و جرج دبلیو بوش جنگ های ایدئولوژیکی را برای شکست دادن کمونیسم در جنوب شرقی آسیا و سرنگونی رژیم صدام حسین در عراق شروع کردند. آمریکا برای پیروزی در این نبردها به نیروهای زیادی نیاز داشت. در مقابل، جرج اچ دبلیو بوش و بیل کلینتون جنگ های سریع تری را رهبری کردند. آن ها مراقب بودند که دامنه جنگ از کنترل خارج نشود. هدف اصلی آن ها تغییر رژیم نبود و میزان تلفات نیروهایی آمریکایی در این جنگ ها محدود بود.

اما جنگ احتمالی ترامپ با ایران دارای یک جنبه ایدئولوژیکی قوی خواهد بود. جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ برای مدتی طولانی خواستار تغییر حکومت در ایران شده است.

بیل کلینتون و جرج اچ دبلیو بوش توانستند یک ائتلاف جنگی بین المللی برای کمپین های خود تشکیل دهند. این ائتلاف ها به جنگ های آمریکا مشروعیت بخشیدند. اما جرج دبلیو بوش و لیندون جانسون به طور یکجانبه عمل کردند که در نهایت به ائتلاف ناتو آسیب وارد کرد.

ترامپ احتمالا نمی تواند ائتلافی برای شروع جنگ علیه ایران تشکیل دهد. بیشتر متحدان اروپایی از آمریکا به خاطر خروج از برجام و شروع بحران کنونی انتقاد کرده اند. شاید تعدادی از آن ها حتی در کنار روسیه یا چین کمپینی علیه اقدام نظامی آمریکا تشکیل دهند.

لیندون جانسون و جرج دبلیو بوش تجربه زیادی در حوزه سیاست خارجی نداشتند و مشاوران آن ها نقش بزرگی در شروع جنگ های مربوطه داشتند. گفتنی است، ترامپ بدون شک اطلاعات زیادی در حوزه سیاست خارجی ندارد. در حال حاضر به نظر می رسد جان بولتون و مایک پمپئو در حال هدایت کردن سیاست ترامپ در قبال ایران هستند. مهم اینکه، این دو مقام آمریکایی سابقه طولانی در دشمنی با ایران دارند.

بنابراین در صورتی که جنگی بین ایران و آمریکا شروع شود، عاقبت خوبی برای منطقه و دنیا به همراه نخواهد داشت. در صورتی که ترامپ برای افزایش احتمال پیروزی خود در انتخابات ۲۰۲۰ به دنبال یک پیروزی سریع در درگیری نظامی علیه ایران باشد، ممکن است اوضاع بر خلاف انتظارش پیش برود و محبوبیتش را در کشور کاهش دهد. با توجه به این شرایط، بهترین گزینه پیش روی ترامپ این است که با همکاری شرکای اروپایی خود به دنبال یک راه حل دیپلماتیک باشد.

Share