موگرینی:‌ نخستین عملیات‌های مالی اینستکس انجام شده است

ایران اینترنشنال : پس از انتشار خبر عملیاتی شدن سازوکار مالی موسوم به اینستکس در نشست جمعه هفتم تیرماه کمیسیون برجام در وین،‌ فدریکا موگرینی،‌ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار یادداشتی از ابراز تمایل کشورهای اروپایی برای پیوستن به آن خبر داده است.

در یادداشتی که موگرینی یکشنبه نهم تیرماه در وبسایت شخصی خود منتشر کرده است اعلام کرده که اینستکس عملیاتی شده و در حال پردازش نخستین عملیات‌های مالی است.

او به تاسیس اینستکس از سوی سه کشور فرانسه،‌ بریتانیا و آلمان اشاره کرده و گفته این سازوکار به زودی شاهد پیوستن هفت کشور دیگر اروپایی خواهد بود. پیشتر، رسانه‌ها از ابراز تمایل چین و روسیه برای پیوستن به اینستکس خبر داده بودند.

موگرینی در ادامه این یادداشت نوشته که برجام یک جزء اصلی در ساختار جهانی عدم اشاعه هسته‌ای خواهد ماند که به وسیله قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیز تایید شده است. او حفظ این توافقنامه هسته‌ای را برای امنیت و ثبات منطقه ضروری خواند.

این یادداشت همچنین اشاره کرده که اعضای جلسه در روز جمعه، پیشرفت خوب در زمینه پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تاسیسات فردو برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار، طبق برجام را مورد توجه قرار دادند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تداوم جلسات کارشناسی و تخصصی در ۱۵ تیرماه با هدف برداشتن تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی خبر داده است.

نمایندگان پنج کشور حاضر در برجام به همراه عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران که به نمایندگی از این کشور در آن شرکت کرد، آخرین وضعیت توافقنامه هسته‌ای را به بحث گذاشته و راه‌های تسهیل عملیات نفتی و بانکی برای تهران را مورد بررسی قرار دادند.

Share