وزیر خارجه از ابوظبی دیدن کرد و با مقامات امارات متحد عربی در رابطه با ایران به بحث نشست

به گزارش تایمز اسرائیل : اسرائیل کاتص وزیر خارجه اسرائیل در دیدار این هفته از شهر ابوظبی در ناحیه خلیج فارس در کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل شرکت کرد و به گفته دفتر وی، در خصوص «تهدید ایران» با مقامات امارات گفتگو کرده است.

با این سفر، کاتص آخرین مقام عالیرتبه اسرائیلی است که سفری رسمی به امارات میکند؛ سفر مزبور بلافاصله پس از کنفرانسی به راهبری ایالات متحده در همان نزدیکی در بحرین صورت گفت که طی آن اسرائیلیها آشکارا با مقامات خلیج فارس دیدار کردند.

اسرائیل با امارات متحد عربی، که مانند سایر کشورهای عرب از شناسایی کشور یهودی به دلیل سیاستهای مرتبط با فلسطین خودداری میکند، روابط رسمی ندارد.

با اینحال، گزارش میشود که دو کشور به دلیل نگرانیهای مشترک علیه ایران، روابطی مخفیانه ایجاد کرده اند.

بنا به بیانیه ای از سوی دفتر وی، در جلسه آب و هوایی ابوظبی، که روز دوشنبه به پایان رسید، کاتص با یکی از «مقامات ارشد ابوظبی» که نام وی مشخص نشده، برای مذاکره در خصوص «موضوعات منطقه ای و روابط میان کشورها» ملاقات کرده است.

طبق بیانیه مزبور، این جلسه بر «نیاز به مقابله با تهدید ایران در رابطه موضوع اتمی، توسعه موشکی، حمایت ایران از تروریسم در منطقه، و خشونتهایی که ایران علیه منافع منطقه ای بکار میبرد» تمرکز داشته است

دو مقام رسمی همچنین پیرامون همکاری و تقویت روابط اقتصادی، به ویژه در زمینه های فناوری پیشرفته، انرژی، کشاورزی، و آب گفتگو کردند.

در بیانیه آمده است که کاتص همچنین پروژه «ریلهای صلح منطقه»، که حاوی پیشنهاد پیوند شبکه خطوط آهن اسرائیل از طریق اردن و عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج فارس است، گشایش گردشگری و بازرگانی میان کشورها و ایجاد دسترسی کشورهای عرب به بنادر إسرائيل در مدیترانه است را مطرح کرده است.

سال گذشته کاتص این پروژه را در کنفرانسی در عمان، یکی دیگر از کشورهای خلیج فارس که روابط رسمی با اسرائیل ندارد، مطرح کرد. یک ماه پیش از سفر کاتص، در ماه اکتبر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر از عمان دیدن کرده و با حاکمان کشور ملاقات کرده بود.

وزیر خارجه گفت سفر وی به ابوظبی نشان از «پیشرفت چشمگیر» در روابط میان اسرائیل و کشورهای خاورمیانه است.

Share