روحانی: از ۱۶ تیر خلوص غنی سازی اورانیوم ایران دیگر ۳.۶۷ درصد نخواهد بود

بی بی سی : حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته است که خلوص غنی سازی اورانیوم در جمهوری اسلامی ایران از شانزدهم تیرماه دیگر ۳.۶۷ درصد نخواهد بود.

مطابق توافق هسته‌ای ایران با قدرت های جهانی موسوم به برجام، خلوص غنی سازی اورانیوم در ایران نباید از سقف ۳.۶۷ درصد فراتر برود. هدف از این کار اطمینان جامعه جهانی از صلح آمیز ماندن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران بوده است.

آقای روحانی در جلسه هیات دولت گفته است “ما این تعهد را کنار می گذاریم. به هر مقداری که دلمان خواست به هر مقداری که نیازمان بود و ضرورتمان بود این را از ۳.۶۷ درصد به بالا می بریم”.

رئیس جمهور ایران خطاب به کشورها گفته “اگر می خواهید اظهار تاسف کنید از همین الان بفرمایید. یا اگر می خواهید بیانیه بدهید از همین حالا بدهید”.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان کشورهای عضو توافق هسته ای با ایران بودند اما آمریکا سال گذشته از این توافق خارج شد و اجرای همه تحریم‌های رفع شده را مجددا علیه ایران از سر گرفت.

هشدار روحانی درباره بازگشت راکتور اراک به شرایط پیش از برجام

افزایش خلوص اورانیوم غنی شده، دومین مرحله از کاهش تعهدات ایران در توافق هسته ای است. در مرحله اول که دوماه پیش اعلام شده ایران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را که می بایست زیر سیصدکیلوگرم باقی می ماند، افزایش داد و اعلام کرد ذخایر آب سنگین خود را هم به بیشتر از سقف مجاز در برجام که ۱۳۰ تن است، خواهد رساند.

چین و روسیه از تصمیم ایران برای افزایش ذخایره غنی سازی اظهار تاسف کرده اند و فرانسه و بریتانیا خواستار متعهد ماندن ایران به تمام مفاد توافق برجام شده اند.

دولت ایران همزمان با کاهش این تعهدات، دو ماه پیش گفته بود شصت روز به شرکای باقی مانده در برجام فرصت می دهد که مسائل مرتبط با صادرات نفت ایران و مبادلات مالی آن را حل و فصل کنند در این غیر این صورت ایران بخش دیگری از تعهدات خود در برجام را کاهش می دهد.

کشورهای اروپایی به تازگی اعلام کرده اند که سازوکار مبادله مالی با ایران موسوم به اینستکس اجرایی شده اما مقام های جمهوری اسلامی ایران آن را ناکافی ارزیابی کرده و حسن روحانی هم امروز آن را ناکافی خوانده است.

آقای روحانی همچنین به شرکای توافق هسته ای ایران هشدار داده در صورتی که به تمام تعهدات خود درباره بازطراحی راکتور اراک پایبند نمانند، جمهوری اسلامی ایران آن را به شرایط سابق برمی گرداند. آقای روحانی گفته “یعنی به شرایطی که به قول شما خطرناک است و پلوتونیوم می تواند تولید کند”.

راکتور اراک یکی از جدی ترین مسائل و از اختلافات اصلی قدرت های جهانی با ایران بود. قدرت های جهانی در جریان مذاکرات اتمی اصرار داشتند که این راکتور به طور کامل برچیده شود اما آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران این درخواست را نپذیرفت. بر اساس توافق برجام قرار شد که راکتور اراک با همکاری مشترک بین المللی بازطراحی شود، به طوری که پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی در آن تولید نشود.

رئیس جمهور ایران از کشورهای عضو توافق هسته ای خواسته “به میز مذاکره و احترام” به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل برگردند. آقای روحانی گفته “ما به برجام متعهد خواهیم ماند تا روزی که طرف مقابل به آن متعهد بماند و به آن صد درصد عمل می کنیم آن روزی که طرف مقابل صد درصد عمل کند”.

Share