رییس پیشین کارکنان شورای امنیت ملی آمریکا: افزایش غنی‌سازی از سوی تهران مساله قابل انتظاری بود

ایران اینترنشنال : فرد فلیتز، رییس پیشین کارکنان شورای امنیت ملی آمریکا، در واکنش به افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌سازی‌شده از سوی ایران گفت این یک اقدام دیگر در راستای تهدید جامعه بین‌المللی از سوی این کشور است.

این تحلیلگر پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه با وبسایت آمریکایی هیل‌گفت که با این تصمیم تهران مبنی بر افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌سازی‌شده متعجب نشده است.

او اعلام کرد که «افزایش این ذخایر تا سطح ۶۰۰ کیلوگرم یک مشکل است، اما مشکلی قابل انتظار، چرا که وقتی برجام امضا شد به ایران اجازه داده شد اورانیوم غنی‌سازی کند.»

تهران ۱۰ تیرماه اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی‌شده خود را از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور داده است.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران نیز در جلسه روز چهارشنبه ۱۲ تیر، هیات دولت اعلام کرد برنامه کاهش مرحله به مرحله تعهدات برجامه ادامه خواهد یافت و از شانزدهم تیرماه غنی‌سازی دیگر ۳/۶۷ درصد نخواهد بود.

فلایتز در مصاحبه خود همچنین گفته است که این مساله تنها مرتبط به گذشت زمان بود، «چرا که وقتی ایران دیگر منافعی از این توافقنامه دریافت نمی‌کرد، این کار را انجام ‌می‌داد.»

او گفت متعهد ماندن به این توافقنامه و کاهش تحریم‌ها اثربخش نخواهد بود.

این مقام امنیتی پیشین آمریکا‌ سال گذشته با حمایت از فشارها بر ایران در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس‌نیوز آمریکا گفته بود: «به جای عراق، ایران باید اولویت نخست دولت جرج بوش در مقابله با محور شرارت می‌شد.»

Share