سازمان ملل دولت مادورو را به تشکیل جوخه‌های اعدام متهم کرد

اداره حقوق بشر سازمان ملل در گزارشی تازه دولت نیکلاس مادورو در ونزوئلا را به تشکیل جوخه‌های اعدام و «اعدام‌ فراقانونی» معترضان در ماه‌های اخیر متهم کرد.

خبرگزاری رویترز بر اساس این گزارش که روز پنج‌شنبه،‌ ۱۳ تیرماه، منتشر شد می‌گوید که نیروهای امنیتی ونزوئلا جوخه‌های اعدامی تشکیل داده که «مردان جوان را می‌کشند و صحنه را طوری می‌چینند که گویی قربانی در برابر بازداشت مقاومت کرده است».

به گزارش رادیو فردا، بر اساس آماری که دولت مادورو منشر کرده است، در سال گذشته تعداد ۵۲۸۷ و در چهار ماه ابتدایی سال جاری ۱۵۶۹ مرگ مربوط به «خلافکارانی» بوده که در برابر بازداشت به دست پلیس مقاومت کرده‌اند.

گزارش سازمان ملل حاکی از آن است که بسیاری از این مرگ‌ها «اعدام فراقانونی» بوده است.

در این سند، قتل‌های ماه‌های اخیر بخشی از استراتژی دولت مادورو برای «خنثی کردن و سرکوب مخالفان سیاسی و منتقدان حکومت» شمرده شده است.

به گزارش رویترز، دولت ونزوئلا در پاسخ به این گزارش آن را «برداشتی گزینشی و آشکارا جانب‌دارانه» از وضعیت حقوق بشر در این کشور توصیف کرده است.

گزارش مذکور پس از آن نوشته شده است که میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در ماه گذشته میلادی به ونزوئلا سفر کرد. او قرار است روز جمعه این گزارش را به شورای حقوق بشر این سازمان تقدیم کند.

خانم باچله پیشتر از دولت مادورو انتقاد کرده و دفتر او نیز سوء مدیریت از طرف این دولت را مسئول وضع اقتصادی کنونی معرفی کرده است.

ایالات متحده و بیش از ۵۰ کشور دیگر، از جمله متحدان اروپایی آمریکا، خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون، را به‌ عنوان رئیس‌ جمهوری موقت ونزوئلا پذیرفته‌اند و خواستار برگزاری انتخابات آزاد در این کشور شده‌اند.

از سوی دیگر روسیه و چین به همراه برخی کشورها همچون کوبا، ترکیه و ایران بر حمایت خود از نیکلاس مادورو تاکید کرده‌اند، رئیس جمهور ونزوئلا که مشروعیتش به چالش کشیده شده است.

Share