واکنش اسپانیا به توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس در آب‌های مورد مناقشه

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از نشریه اسپانیایی ال‌پائیس، یک مقام ارشد دولت اسپانیا اعلام کرد کشورش توقیف نفتکش ایرانی توسط نیروی دریایی انگلیس در آب‌های منطقه جبل‌الطارق که مدت‌هاست این دو کشور اروپایی بر سر مالکیت آن با یکدیگر اختلاف دارند را در دست بررسی دارد.

«جوسپ بورل» سرپرست وزارت امور خارجه اسپانیا که اخیراً به‌عنوان نامزد تصدی عنوان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معرفی شده است، روز جمعه در واکنش به اقدام روز گذشته انگلیسی‌ها علیه نفتکش ایرانی در آب‌های مورد مناقشه بین دو کشور انگلیس و اسپانیا اظهار داشت: «ما در حال تحلیل شرایط هستیم تا ببینیم که آیا آنها حاکمیت ما را نقض کرده‌اند یا خیر».

یک مقام وزارت امور خارجه اسپانیا که خواست نامش فاش نشود،‌ به نشریه ال‌پائیس گفته است که مادرید اتفاق اخیر را تجاوز به آب‌های سرزمینی خود می‌داند و قصد دارد مراتب اعتراض و شکایت خود را به دولت انگلیس اعلام کند.

منطقه کوهستانی جبل‌الطارق در جنوب اسپانیا و شمال تنگه راهبردی جبل‌الطارق، در سال ۱۷۰۴ میلادی به اشغال انگلیس در آمد و از آن زمان تاکنون در مورد آن بین انگلیس و اسپانیا همواره مناقشاتی وجود داشته است. انگلیس این منطقه را یکی از سرزمین‌های فرادریایی خود می‌داند اما اسپانیا هیچ‌گاه این مسئله را به رسمیت نشناخته است.

روز گذشته در پی توقیف یک فروند نفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق توسط نیروی دریایی انگلیس،‌ وزارت امور خارجه ایران سفیر انگلیس در تهران را احضار کرد.

رئیس اداره سوم غرب اروپا وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان احضار سفیر انگلستان به وزارت امور خارجه در اعتراض به توقیف نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق، تأکید کرد این اقدام معادل «راهزنی دریایی» است.

رئیس اداره سوم غرب اروپا وزارت خارجه با اشاره به حرکت نفتکش ایرانی در آبراهه‌های بین المللی، اقدام نیروی دریایی انگلیس را معادل با راهزنی دریایی دانسته و گفت آن کشور حق ندارد تحریم های یکجانبه خود یا اتحادیه اروپا را به صورت فراسرزمینی علیه کشورهای دیگر اعمال نماید.

Share