مصر.. صدور حکم ۱۵ سال حبس برای متهمان به جاسوسی برای ایران

دستگاه قضایی مصر یکشنبه ۷ ژوئیه برای اعضای یک هسته متهم به جاسوسی برای ایران، حکم حبس ابد ۱۵ ساله صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری الشرق الاوسط، دادگاه کیفری قاهره و دادگاه عالی امنیت کشور، حکم حبس ۱۵ سال و پرداخت جریمه ۵۰۰ هزار پوند مصر را در حق علاء معوض علی معوض عبید، حسن درباغی معروف به «حاج حسن»، محمد حسن مکاری مشهور به «ابوحسین»، حمیده انصاری، محسن کریمی و حسین شفیعی صادر کرد.

شایان ذکر است که به جز علاء معوض حسین معوض، دیگر محکومان فراری هستند و حکم غیابی در حق آن‌ها صادر شده است.

بنا بر این گزارش، تحقیقات نشان می‌دهد که متهمان از سال ۲۰۱۲ تا آوریل ۲۰۱۶؛ برای ایران جاسوس می‌کردند. بر این مبنا، متهم نخست با دیگر متهمان از جمله مسول پرونده مصر در سپاه پاسداران، برای همکاری با ایران از راه دادن اطلاعاتی درباره اوضاع داخلی مصر، کمک به جذب و سازماندهی افراد و تشکیل گروهی وابسته به ایران که نفوذی سیاسی و نظامی داخل مصر ایجاد کند، به توافق رسید.

بنا بر تحقیقات، متهمان اقدام به تهیه گزارش‌هایی حاوی اطلاعاتی درباره اواضاع داخلی مصر، جذب و سازماندهی شهروندان و اعزام آن‌ها به ایران براز گزینش از سوی سپاه پاسدارن کردند. در همین راستا، متهم اول از متهم دوم ۷۰ هزار دلار دریافت کرد تا ماموریت‌های محوله را اجرا کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که متهمان دوم تا ششم، از راه توافق و کمک، با متهم اول در زمینه جاسوسی همکاری کردند و به او پول لازم را برای فعالیت فرستادند.

Share