نخست وزیر جدید یونان سوگند یاد کرد

به گزارش ایرنا : حزب راستگرای محافظه کار یونان (دمکراسی نوین) روز گذشته (یکشنبه) با کسب ۳۹.۸ درصد آرا برنده انتخابات عمومی شد و تعداد ۱۵۸ کرسی از جمع ۳۰۰ کرسی پارلمان این کشور را به خود اختصاص داد و بدین ترتیب نیازی به ائتلاف با حزب دیگری ندارد و بطور مطلق قدرت را برای چهار سال در اختیار گرفت.

در همین حال رسانه گروهی یونان گزارش دادند: نخست وزیر منتخب اعلام کرده که فردا (سه شنبه) اسامی کابینه خود را بطور کامل معرفی و روز چهارشنبه در پارلمان این کشور سوگند یاد می کند و بطور رسمی مشغول فعالیت خواهد شد.

حزب چپگرای «سی ریزا» به رهبری «الکسیس سیپراس» با اختصاص ۳۱.۹ در صد آرا، تعداد ۸۸ کرسی پارلمان را به خود اختصاص و متحمل شکست در این انتخابات شد و بدین ترتیب حکومت را به حزب راستگرای محافظه کار دمکراسی نوین پس از چهار سال واگذار کرد.

براساس قوانین یونان حزبی که بیشترین آرا را به خود اختصاص دهد علاوه بر تعداد نمایندگانی که در جریان انتخابات عمومی بدست می‌آورد، تعداد ۵۰ کرسی پارلمان نیز بدون نیاز به رأی بصورت جایزه (بن) به آن داده می‌شود.

حزب سوسیالیست «پاسوک» هشت درصد و ۲۲ کرسی، حزب چپ یونان (ک ک ا) ۵.۶ درصد در رده‌های بعدی و تعداد ۱۴ کرسی، حزب «مرا ۲۵» با اختصاص چهار درصد تعداد ۱۰ کرسی و حزب راه حل یونانی با اختصاص ۳.۳ درصد کل آرا تعداد هشت کرسی پارلمان را به خود اختصاص دادند.

** نگاهی به علل شکست حزب چپگرای سی ریزا در انتخابات عمومی

مردم یونان به امید اینکه حزب چپگرای «سی ریزا» به سیاست ریاضت اقتصادی خاتمه خواهد داد، سال ۲۰۱۵ میلادی به این حزب رأی دادند ولی دولت این کشور طی چهار سال گذشته به این سیاست تحت فشار اتحادیه اروپا ادامه داد و برین ترتیب در انتخابات عمومی روز گذشته متحمل شکست شد.

مخالفت با کلیسای ارتدکس و حذف دروس مذهبی و تلاش برای انتقال هزینه یعنی حقوق کشیشان که تا کنون کارمند دولت محسوب می‌شوند به کلیسا به منظور کاهش هزینه‌های دولت یکی دیگر از علت‌های شکست این حزب است.

مخالفت با نظام سرمایه داران داخلی که اکثر رسانه خصوصی را اختیار دارند یکی دیگر از علت ها عنوان شده است.

توافق با اسکوپیه تحت فشار آمریکا و اتحادیه اروپا و تبلیغات شدید رسانه سرمایه داران مبنی بر خیانت به خاطر پذیرش نام مقدونیه به عنوان مقدونیه شمالی از دیگر عوامل شکست حزب سی ریزا یاد می شود.

Share