چین و روسیه: آمریکا مقصر بحران هسته‌ای ایران است

ایران اینترنشنال : چین و روسیه خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را دلیل افزایش تنش‌ها بین ایران و غرب عنوان کردند.

جنگ شوانگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، روز دوشنبه ۱۷ تیرماه در نشستی خبری گفت: «واقعیات نشان می‌دهد قلدری یک‌جانبه به توموری بدخیم تبدیل شده است.»

او در ادامه کارزار فشار حداکثری آمریکا علیه ایران را «ریشه اصلی بحران هسته‌ای ایران» خواند.

در همین حال، روسیه نیز آمریکا را ملامت کرد و گفت تلاش‌های دیپلماتیک برای نجات برجام را ادامه می‌دهد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، روز دوشنبه در همین زمینه گفت:‌ «روسیه قصد دارد گفت‌وگو و تلاش‌های دیپلماتیک را ادامه دهد.»

او افزود:‌ «رییس جمهوری [ولادیمیر] پوتین درباره عواقب قریب‌الوقوع اینکه یکی از کشورها تصمیم بگیرد تعهداتش را متوقف کند و از توافق خارج شود، هشدار داده بود.»

این اظهارات یک روز بعد از آن اعلام می‌شود بهروز کمالوندی، سخنگوی‌ سازمان انرژی اتمی ایران، در نشست خبری آغاز فرایند گذشتن از مرز ۳/۶۷ درصدی غنی‌سازی را اعلام کرد.

کمالوندی روز دوشنبه گفت سطح غنی‌سازی به ۴/۵ درصد رسیده و افزود: « ممکن است گام بعدی در کاهش تعهدات افزایش دادن تعداد سانتریفیوژها باشد.»

پیش‌تر، شورای عالی امنیت ملی ایران، در روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه با صدور بیانیه‌ای از کاهش گام‌به‌گام تعهدات این کشور به برجام در مهلتی ۶۰ روزه و در قالب بندهای ۲۶ و ۳۷ این توافقنامه خبر داده بود. علت این موضوع «عدم تحقق تعهدات بانکی و نفتی در قبال ایران»‌ اعلام شد.

دولت‌های اروپایی بلافاصله پس از اعلام افزایش سطح غنی‌سازی از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا فورا به سطح پیشین بازگردد.

کمالوندی در واکنش به این موضوع گفت: «اگر همین امروز اعلام کنند که خواسته‌های کشورمان محقق می‌شود، می‌توانیم از نظر فنی به شرایط قبل بازگردیم.»

Share