افشاگری از یک نفوذ، همکاری سفیر پیشین هند با اطلاعات ایران

افسران یکی از شاخه‌های مهم سازمان اطلاعات و امنیت هند در نامه‌ای به نخست وزیر مدعی شده اند محمد حمید انصاری سفیر پیشین هندوستان در ایران با سازمان‌های اطلاعاتی ایران همکاری می‌کرده است.


رویداد۲۴ – روزنامه ساندی گاردین هند در گزارشی مدعی شده «محمد حمید انصاری» سفیر پیشین هندوستان در تهران در زمان سفارت در ایران مانع از رسیدن هند به منافع ملی‌اش شده و با نهادهای اطلاعاتی ایران همکاری کرده است. در این گزارش گفته شده افسران شاخه تحقیق و تحلیل که اصلی‌ترین سازمان اطلاعات خارجی هند است به دنبال شکایت از حمید انصاری سفیر سابق هند در ایرانند و دلیل این شکایت ایجاد اختلال در عملیات‌های شاخه تحقیق و تحلیل توصیف شده است.


شاخه تحقیق و تحلیل سازمان اطلاعات خارجی هند مدعی شده حمید انصاری در زمان سفارت در ایران بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۲ در عملیات‌های این سازمان اختلال ایجاد کرده است. در شکایت آن‌ها خطاب به نخست وزیر نارندرا مودی به نقل از این افسران این ادعا مطرح شده که انصاری زمانی که در تهران بوده نه تنها از منافع ملی هند حمایت نکرده بلکه با دولت ایران و سازمان اطلاعاتی این کشور همکاری کرده تا مانع از عملیات‌های شاخه تحقیق و تحلیل شود.


در این نامه نهاد امنیتی هند خطاب به نارندرا مودی، سازمان اطلاعاتی ایران ساواک خوانده شده است! ساندی گاردین در توضیح نوشته شاخه تخلیل و تحقیق می‌داند که پس از انقلاب ایران ساواک منحل شده، اما هنوز در پروتکل‌های داخلی این سازمان هندی، سازمان اطلاعات ایران ساواک خوانده می‌شود.


بر اساس نامه ماموران شاخه تحقیق و تحلیل، دیپلمات‌های هندی توسط سازمان اطلاعاتی ایران به گروگان گرفته شده بودند و انصاری همزمان به عمد از اجرای وظایفش در حفظ منافع ملی هند سر باز زده است.


به گزارش رویداد۲۴ «ان. کی. سود» یکی از افسران این شاخه که از سال ۲۰۱۰ تا کنون بازنشسته شده به ساندی گاردین گفته انصاری حتی تا جایی پیش رفته که دفتر R&AW را در ایران ببندد. «کی سود» مثال‌های زیادی زده تا نشان دهد انصاری در زمان ماموریت خود در تهران وظایف خود را به درستی انجام نداده است.
او مدعی شده در سال ۱۹۹۱، یکی از مقامات هندی یعنی سندیپ کاپور در فرودگاه تهران به گروگان گرفته شده و زمانی که این موضوع به گوش انصاری رسیده، هیچ اقدامی برای نجات کاپور نکرده و گزارش‌های عرفی‌ای را به وزارت خارجه درباره گم شدن کاپور در ایران فرستاده و گفته اقدامات کاپور در ایران مشکوک بوده و او درگیر روابط با یک زن محلی در ایران بوده است. او تعمدا حرفی از اینکه سازمان اطلاعات ایران دخالتی در این موضوع داشته نزده است.


بر اساس این گزارش، سه روز بعد تلفن ناشناسی به سفارت هند در ایران می‌شود که از محل کاپور در کنار یک جاده خبر می‌دهد. به کاپور دارو خورانده بودند و اثرات این دارو‌ها تا سال‌ها بر روی او باقیمانده بود. شاخه تحقیق و تحلیل هند پیشنهاد می‌کند که گزارشی اعتراضی به دفترخارجی ایران ارسال شود، ولی انصاری هیچ اقدامی نمی‌کند.

Share