برق بخشی از نیویورک برای چند ساعت قطع شد

دویچه وله : در یکی از شلوغ‌ترین و پر جنب و جوش‌ترین بخش‌های محله منهتن کلان‌شهر نیویورک جریان برق برای چند ساعت قطع شد.

شهردار نیویورک احتمال داده این اتفاق بر اثر یک اختلال مکانیکی در مسیر انتقال برق در جنوب منهتن رخ داده باشد.

شامگاه شنبه (به وقت محلی) جریان برق در بخش کوچکی از نیویورک قطع شد. کلان‌شهر نیویورک حدود هشت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و مطابق گزارش‌ها حدود هفتاد هزار نفر درگیر خاموشی موقت بوده‌اند.

گرچه منطقه‌ای که درگیر خاموشی شد چندان وسیع نبود اما در بخشی از محله منهتن واقع بود که میدان تایمز و خیابان برادوی را نیز در بر می‌گرفت که مرکز مشهورترین تئاترها، کاباره‌ها و کافه‌های نیویورک محسوب می‌شود.

برخی منابع خبری، از جمله خبرگزاری آلمان بامداد یک‌شنبه، ۱۴ ژوئیه گزارش دادند که تا نیمه شب شنبه به وقت محلی مشکل قطع برق تقریبا به طور کامل بر طرف شده است.

بیل ده بلاسیو، شهردار نیویورک در گفت‌وگو با “سی‌ان‌ان” احتمال داده که خاموشی بر اثر اختلال مکانیکی در جریان انتقال برق میان دو بخش محله منهتن رخ داده باشد.

گفته می‌شود بر اثر این حادثه چراخ‌های راهنمایی و آسانسورها در بخشی از نیویورک از کار افتادند و رفت و آمد مترو نیز دچار اختلال شده است.

مطابق گزارش‌ها برق ساختمان مشهور “مرکز راکفلر” نیز برای چند ساعت قطع شده و تماشاچیان شماری از سینماها نیز ناگهان در خاموشی و تاریکی سالن‌های نمایش غافلگیر شده‌اند.

شهردار نیویورک ساعتی پس از قطع برق “دخالت عوامل خارجی” در این حادثه را منتفی دانسته و ابراز اطمینان کرد که این مشکل به زودی بر طرف می‌شود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود در نیویورک می‌گوید جریان برق در اغلب خیابان‌های محله منهتن تا ساعت ۱۰ شب شنبه به وقت محلی دوباره وصل شده است.

بنا بر این گزارش بسیاری از کسانی که درگیر خاموشی بودند با این مسئله با خونسردی برخورد کرده‌اند و حتی شماری از هنرمندان ادامه اجرای برنامه‌های خود را از سالن‌های کنسرت و تئاتر به خیابان‌ها منتقل کردند.

با این همه آتش‌نشانی شهر نیویورک باید برای نجات کسانی که در ساختمان‌ها و آسمان‌خراش‌های مختلف در آسانسور گرفتار شده بودند و مسافرانی که در واگن‌های مترو گیر افتاده بودند وارد عمل می‌شد.

حادثه روز شنبه در سالروز خاموشی سراسری نیویورک در سال ۱۹۷۷ رخ داد که بیش از یک شبانه‌روز طول کشید. نیویورک دو بار دیگر در سال‌های ۱۹۶۵ و ۲۰۰۳ نیز خاموشی‌های گسترده‌ای را تجربه کرد.

در جریان قطع برق در سال ۷۷ بیش از یک هزار فروشگاه غارت شدند و پلیس نیویورک صدها نفر را بازداشت کرد.

Share