روحانی: در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنیم

ایران اینترنشنال : حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران، گفت شدت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی طی یک سال گذشته به حدی بوده که هر کشور دیگری را از پا در می‌آورد.

روحانی روز یکشنبه ۲۳ تیرماه در شهر شیروان در استان خراسان شمالی گفت: «۱۴ ماه است که سخت‌ترین تحریم را بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی و نظامی دنیا علیه ملت ایران تحمیل کرده است. تحریمی که اگر علیه هر ملت دیگری می‌شد، آن ملت را از پا در می‌آورد.»

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، پس از خروج از توافق هسته‌ای برجام در اردیبهشت سال گذشته، تحریم‌های لغوشده علیه ایران در چارچوب این توافق را به تدریج برقرار کرد. در حال حاضر ایران مشمول تحریم‌های بانکی و نفتی از سوی آمریکاست و به سبب ماهیت فراسرزمینی این تحریم‌ها، دولت‌های دیگر نیز در صورت مبادله با ایران متهم به نقض تحریم می‌شوند.

روحانی گفت مردم ایران طی یک سال اخیر «با قدرت در برابر آنها (تحریم‌ها) ایستادگی» کرده‌اند و اقدامات «سیاسی، حقوقی و اجتماعی» آمریکا را علیه ایران به «شکست» کشانده‌اند.

او افزود: «اگر کسی ادعا کند ملت ایران در سایه فشارهای وارده دچار تزلزل شده است، حرفی ناروا، ناصحیح و دروغ گفته است.»

با این حال، او اذعان کرد «در شرایط بسیار سختی زندگی می‌کنیم».

روحانی همچنین گفت شکایت ایران از آمریکا در دادگاه بین‌المللی لاهه در سال گذشته به سبب اعمال تحریم علیه کشور به محکومیت آمریکا انجامید.

او همچنین تاکید کرد تلاش اخیر آمریکا برای همراه کردن دیگر کشورها در موضوع هسته‌ای ایران راه به جایی نبرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته به درخواست آمریکا جلسه‌ای برای بررسی پرونده هسته‌ای ایران در پی تصمیم جمهوری اسلامی به بالا بردن درجه غنی‌سازی برگزار کرد که در طول آن، روسیه حمایت خود را از جمهوری اسلامی ابراز کرد.

رییس جمهوری ایران هرگونه ناکارآمدی دولت را در حل مشکلات ناشی از تحریم‌ها رد کرد و گفت: «هر کشوری که در مضیقه قرار می‌گیرد به دلیل کاهش درآمد، بدهی‌اش افزایش می‌یابد اما ما در مدت ۱۴ ماهی که در فشار شدید تحریم قرار گرفته‌ایم، بدهی خارجی دولت‌مان کاهش یافته است؛ در سال ۱۳۹۶ بدهی خارجی ما ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون بوده است اما امروز این بدهی به ۹/۵ میلیارد رسیده است.»

این اظهارات در حالی است که منابع مختلف از کاهش شدید صادرات نفت ایران طی چند ماه اخیر خبر داده‌اند. نفت اصلی‌ترین منبع بودجه ایران است.

Share