عضو فرهنگستان زبان فارسی:‌ بسیاری از کرسی‌های زبان فارسی در خارج کشور تعلیق شده‌اند

حسن ذوالفقاری، عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، اعلام کرد تعداد زیادی از ۶۵ کرسی زبان فارسی ایران در کشورهای خارجی به حالت تعلیق در آمده است.

ذوالفقاری روز دوشنبه ۲۴ تیرماه در گفت‌و‌گو با ایسنا ضمن انتقاد از بی‌توجهی دولت به حمایت از حفظ و آموزش زبان فارسی هشدار داد در صورت تعطیلی کرسی‌های زبان فارسی در خارج کشور، بازگرداندن آن‌ها به دلیل «تشریفات دیپلماتیک و اداری زیاد» بسیار دشوار خواهد شد.

او گفت: «هیچ کشوری با زبان خود چنین نمی‌کند که ما می‌کنیم.»

پیشتر بهادر باقری، معاون گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های خارج از کشور، در یک پست اینستاگرامی از تعطیلی کرسی‌های زبان فارسی در خارج کشور و از بین رفتن فرصت مطالعه این زبان برای دانشجویان خارجی اعلام نگرانی کرده بود.

ذوالفقاری در همین مورد توضیح داد که در صورت تعطیلی کرسی‌های زبان فارسی، کشورهای دیگری خواهند بود که احیانا آن‌ها را از آن خود خواهند کرد. او گفت این کرسی‌ها از گذشته و بعضی از آن‌ها نیز از پیش از انقلاب ایجاد و حفظ شده‌اند.

این دانشیار زبان فارسی در دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به تلاش استادان ایرانی خارج کشور برای تشویق دانشجوهای خارجی به مطالعه این زبان، گفت تعطیلی این کرسی‌ها «موجب اخلال در تبادل علمی بین دانشگاهی» خواهد شد.

او با اعلام اینکه در برخی کشورها حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ زبان‌آموز فارسی و در برخی کشورها خیلی کمتر زبان‌آموز وجود دارد، خواستار اولویت‌بندی کرسی‌ها و تلاش در جهت حفظ مهمترین آن‌ها شد.

Share