خامنه‌ای درباره نفتکش توقیف‌شده: ایران خباثت‌های انگلیس را بی‌جواب نمی‌گذارد

بی بی سی : آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران با اشاره به توقیف کشتی حامل نفت ایران در جبل‌الطارق، بریتانیا را به دزدی دریایی متهم کرده و گفته است: “انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کشتی ما را می‌دزدد، جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند.”

آقای خامنه‌ای هشدار داده است که “جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند. در فرصت خود و جای خود پاسخ خواهند داد.”

حدود دو هفته پیش نیروهای بریتانایی در جبل‌الطارق، نفتکش گریس ۱ را که حامل نفت ایران بود توقیف کردند. بریتانیا اعلام کرد نفتکش را به این دلیل توقیف کرده که مقصد آن بندر بانیاس سوریه بوده در حالی که این کشور مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا است.

اما ایران این موضوع را رد کرده و مقام‌های این کشور بارها توقیف این کشتی را “دزدی دریایی” توصیف کرده‌اند و درباره پیامدهای آن به بریتانیا هشدار داده‌اند.

ده روز بعد از توقیف نفتکش حامل نفت ایران، دولت بریتانیا اعلام کرد که سه قایق سپاه پاسداران تلاش کرده‌اند در حرکت یک نفتکش بریتانیایی اختلال وارد کنند اما ناو همراه نفتکش مانع آنها شده است.

“کاهش تعهدات ایران قطعا ادامه پیدا می‌کند”
آیت‌الله خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنانش در روز دوشنبه ۲۵ تیر اعلام کرد که روند کاهش تعهدات ایران در برجام به دلیل عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهدات خود “قطعا ادامه پیدا خواهد کرد.”

او از “تکبر” دولت‌های اروپایی انتقاد کرد و گفت: “به گفته وزیر خارجه ما که زحمت هم می‌کشد، اروپا یازده تعهد داشته و به هیچ کدام عمل نکرده. وزیر خارجه که ملاحظات دیپلماتیک دارد، به صراحت این را دارد می‌گوید.”

آقای خامنه‌ای دولت‌های اروپایی را که از کاهش تعهدات ایران انتقاد می‌کنند “پررو” خواند و گفت: “حالا ما تازه شروع کرده‌ایم به کم کردن تعهدات.”

ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در واکنش به این اقدام و همچنین “کوتاهی اروپایی‌ها” در عمل به تعهداتشان در قبال برجام، شروع به کاهش گام به گام تعهدات خود در این توافق کرد.

افزایش ذخیره آب‌سنگین و اروانیوم غنی‌شده بالاتر از سقف تعیین شده در برجام و همین طور افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از جمله اقدامات ایران تاکنون بوده است.

از آن زمان تلاش‌های دیپلماتیک اروپایی‌ها برای حفظ برجام شدت گرفته اما هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

Share