سازمان اسرائيلی در پی دریافت غرامت «بازماندگان حملات تروریستی» از کشتی توقیف شده ایران

ایران اینترنشنال : مرکز حقوقی «شورات هادین» در اسرائیل، با طرح شکایتی به دادگاه عالی جبل‌الطارق، خواستار پرداخت غرامت به «بازماندگان حملات تروریستی» گروه‌های مورد حمایت ایران شد.

وکلای این مرکز قصد دارند که این غرامت از طریق کشتی گریس۱ که حامل نفت ایران است و اکنون در توقیف مقامات جبل‌الطارق قرار دارد پرداخته شود.

درخواست غرامت از کشتی توقیف‌شده حامل نفت ایران، در حالی است که جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا، چند روز پیش اعلام کرد اگر ایران برای نفرستادن این نفتکش به سوریه تضمین بدهد، این کشتی رفع توقیف می‌شود.

اکنون با شکایت مرکز حقوقی «شورات هادین» این احتمال وجود دارد که رفع توقیف این کشتی با مشکلات بیشتری مواجه شود.

یک روز پیش، روزنامه «اسرائیل هیوم» خبر داد که این مرکز به همراه برخی از خانواده قربانیان تروریسم، شکایت دیگری را تسلیم دستگاه قضائی فرانسه کرده‌اند و خواستار آن شده‌اند که از دارایی‌های ایران در اینستکس، به بازماندگان حملات تروریستی گروه‌های فلسطینی مورد حمایت ایران غرامت پرداخته شود.

این در حالی است که اینستکس، سازوکار مالی اروپا برای تجارت با ایران است و فرانسه نیز در ایجاد آن نقش دارد.

«اسرائیل هیوم» اضافه کرد شکایت این افراد به دادگاه فرانسه می‌تواند در روند این سازوکار مشکل ایجاد کند.

شاکیان این پرونده، اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌هایی‌اند که نزدیکانشان در حملات گروه‌های حماس یا جهاد اسلامی که از سوی ایران تأمین مالی می‌شوند، کشته یا زخمی شده‌اند.

به نوشته «اسرائیل هیوم»، مرکز حقوقی «شورات هادین» یک سازمان غیردولتی است که در زمینه دفاع از بازماندگان حملات تروریستی و همچنین حقوق یهودیان در سراسر جهان فعالیت می‌کند اما روزنامه تایمز نوشت که این مرکز با موساد، سرویس جاسوسی اسرائیل ارتباط دارد.

پیشتر شکایت مشابهی در دادگاه‌های آمریکا موجب شده بود که حکم قضایی پرداخت بیش از ۸۱۳ میلیون دلار غرامت به خانواده‌های سربازان آمریکایی که در سال ۱۹۸۳ در انفجار پایگاه نظامی این کشور در لبنان کشته شدند، صادر شود.

Share