پرتغال صدور ویزا برای ایرانیان را متوقف کرده است

بی بی سی : وزیر خارجه پرتغال در توضیح به نمایندگان پارلمان این کشور تایید کرده است که روند صدور روادید برای ایرانیان متقاضی سفر به پرتغال به طور موقت متوقف شده است.

آگوستو سانتوز سیلوا دلیل این تصمیم را “امنیتی” خوانده اما تاکید کرده این تصمیم ارتباطی به روابط میان تهران و لیسبون ندارد.

آقای سیلوا که روز سه‌شنبه، ۲۵ تیر، به پارلمان پرتغال رفته بود گفته توضیحات تفصیلی در این باره را در جلسه غیرعلنی با نمایندگان پارلمان شرح خواهد داد اما تاکید کرده که کشورش درباره “کسانی که وارد پرتغال می‌شوند آسان‌گیری نخواهد کرد”.

اگرچه وزیر خارجه پرتغال درباره دلایل این تصمیم توضیحی نداده است اما ابراز امیدواری کرده که این توقف به طور موقت باشد و پیش‌بینی کرده ظرف سه هفته آینده برطرف شود.

بهار امسال هم سفارت پرتغال در تهران اعلام کرد بخش کنسولی این سفارتخانه صدور ویزا را متوقف کرده است.

در ششم فروردین ماه امسال وی‌اف‌اس گلوبال “شریک مجاز بیرونی دفترهای دیپلماتیک” برای پردازش درخواست‌های ویزای پرتغال، در سایت خود اعلام کرد رسیدگی به “درخواست ویزا فعلا متوقف شده و به محض دریافت اطلاعات جدید از سوی سفارت مبنی بر فعال شدن مجدد پروسه درخواست ویزا، از طریق ارسال ایمیل” متقاضیان را مطلع خواهد کرد.

اتفاقی که چند هفته بعد روی داد و صدور ویزا برای متقاضیان ایرانی سفر به پرتغال از سر گرفته شد.

زمستان گذشته هم رسانه‌های ایران بیست و یکم اسفند سال گذشته خبر دادند که سرنشینان یک موتورسیکلت “کارمند محلی ایرانی سفارت پرتغال” را در نزدیکی سفارت پرتغال هدف تیراندازی قرار دادند.

به گزارش فارس یکی از سرنشینان موتورسیکلت که نقاب بر سر داشته از موتور پیاده شده و با یک اسلحه بادی به کارمند محلی ایرانی سفارت تیراندازی کرده است.

Share