اورزولا فون درلاین، رئیس جدید کمیسیون اروپا شد

دویچه وله : پارلمان اروپا اورزولا فون درلاین، سیاستمدار آلمانی را به ریاست کمیسیون اروپا برگزید. فون درلاین، عضو بلندپایه حزب دموکرات مسیحی المان، نخستین زنی است که به این مقام اروپایی می‌رسد.

شامگاه سه‌شنبه، ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) اورزولا فون درلاین با رای ۳۸۳ تن از ۷۳۳ نماینده پارلمان اروپا به ریاست کمیسیون اروپا رسید. او جانشین ژان‌−کلود یونکر می‌شود.

فون‌درلاین قرار است که روز چهارشنبه از مقام فعلی خود به عنوان وزیر دفاع آلمان استعفا دهد.

او از اعضای بلندپایه حزب دموکرات مسیحی آلمان به رهبری آنگلا مرکل است و از پیش مشخص بود که دموکرات‌مسیحی‌های اروپا به او رای می‌دهند.

پیش از رای‌گیری، حدود دوسوم سوسیال‌دموکرات‌های اروپایی هم گفته بودند که به او رای خواهند داد. لیبرا‌‌ل‌ها نیز اعلام کردند که از او حمایت خواهند کرد.

فون‌درلاین در سخنرانی آخر خود به عنوان نامزد پست ریاست پارلمان اروپا تاکید کرد که اروپا یک‌دست نیست و بین شرق و غرب، و شمال و جنوب شکاف‌هایی وجود دارد که باید برای از بین بردن آن تلاش کرد.

فراکسیون سوسیال دموکرات‌ها در پارلمان اروپا از سخنرانی فون‌درلاین تمجید کرد، به‌ویژه از حمایت او از تلاش بیشتر برای برابری زن و مرد.

رئیس جدید کمیسیون اروپا در سخنرانی خود به پدرش اشاره کرد که از اعضای بلندپایه حزب دموکرات مسیحی آلمان و از طرفداران پروپاقرص اروپای واحد بود. او گفت: «کسی که بخواهد اروپا را تضعیف کند یا بین اعضای آن شکاف بیاندازد، با مخالف سرسختی مثل مواجه خواهد شد».

او سخنرانی خود را با “زنده باد اروپا” به زبان‌های آلمانی، انگلیسی و فرانسوی پایان داد.

مخالفان فون درلاین

خبرگزاری رویترز به نقل از نیکلای ویلومسن، نماینده چپ در پارلمان اروپا نوشت که چپ‌های پارلمان اروپا مخالف فون‌درلاین بوده‌اند. ویلومسن از احزاب دیگر نیز خواسته است، به او رای ندهند.

سون گیگولد، نمیانده حزب سبزها در پارلمان اروپا به رویترز گفته است که سبزها از رئیس کمیسیون اروپا انتظارات بیشتری دارند. آنچه که فون‌درلاین در سخنرانی خود در باره حفاظت از محیط زیست بیان کرده، با آنچه که سبزها در نظر دارند تفاوت محسوسی دارد.

نمایندگان راست‌گرای افراطی وابسته به فراکسیون “هویت و دموکراسی” در پارلمان اروپا هم مخالف فون درلاین بودند. رئیس جدید پارلمان اروپا پس از پایان رای‌گیری گفت، خوشحال است که از این گروه رای دریافت نکرده است.

اورزولا فون درلاین پزشکی خوانده و مادر هفت فرزند است. او نخستینی زنی است که به پست وزرات دفاع آلمان رسید.

Share