نوری همدانی: دستگاه دیپلماسی ایران برای رهایی شیخ زکزاکی بیشتر تلاش کنند

حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید ایران روز چهارشنبه، ۲۶ تیر، در پیامی، ضمن محکوم کردن زندانی شدن شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه، خواستار تلاش بیشتر مسئولان جمهوری اسلامی برای رهایی او شد.

به گزارش فارس، نوری همدانی زندانی شدن شیخ زکزاکی را «جنایتی هولناک» توصیف کرده و «آزادی‌خواهان و مسلمانان» را به حمایت از او فراخوانده است.

این مرجع شیعیان، در بخشی از پیام خود، از سازمان‌های بین المللی به دلیل «سکوت» در برابر زندانی شدن رهبر شیعیان نیجریه انتقاد کرده است. به گفته نوری همدانی، سازمان‌های بین المللی در رویارویی با این موضوع، «هویت خود را از دست داده‌» و عملاً به یک «تشکیلات بی‌خاصیت» تبدیل شده‌اند.

هفته گذشته نیز مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته بود که مردم تا حد زیادی نگران وضعیت جسمی شیخ زکزاکی هستند و نمایندگان مجلس ایران را به شدت تحت «فشار پیامکی» قرار داده‌اند.

شیخ ابراهیم زکزاکی از دسامبر ۲۰۱۵ و پس از حمله مرگبار پلیس نیجریه به اقامتگاهش در زاریا، بازداشت شد و از آن زمان تاکنون زندانی است. ارتش نیجریه علت بازداشت او را تلاش هوادارانش برای ترور رئیس ستاد ارتش نیجریه در منطقه زاریا اعلام کرده است.

خانواده شیخ زکزاکی پیش از این بارها اعلام کرده بودند که حال این روحانی هر روز وخیمتر می‌شود و او باید در اسرع وقت بستری شود.

Share