احتمال «کناره‌گیری» آمانو از مدیرکلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

رادیو فردا : چندین رسانه از قول منابع دیپلماتیک گزارش داده‌اند که یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نظر دارد به‌خاطر «بیماری و مشکلات سلامتی»، پیش از پایان مسئولیتش از رهبری این نهاد بین‌المللی کناره‌گیری کند.

آمانو، دیپلمات ۷۲ ساله ژاپنی در سال ۲۰۰۹ به سمت مدیرکلی آژانس برگزیده شد و قرار بود تا نوامبر ۲۰۲۱ در این سمت بماند.

خبرگزاری بلومبرگ، تلویزیون سی‌ان‌ان و روزنامه واشینگتن‌پست گزارش داده‌اند که وی به‌خاطر مشکلات جسمی نامشخصی قصد دارد از ریاست این نهاد بین‌المللی کناره‌گیری کند، اما دفتر مطبوعاتی آژانس به آسوشیتدپرس گفته است نمی‌تواند این اخبار را تایید کند و وی همچنان در ارتباط با نمایندگان کشورهای عضو برای برنامه‌های آتی است.

دفتر مطبوعاتی آژانس می‌گوید آمانو قرار است در اجلاس آتی شورای حکام نیز طبق معمول شرکت کند، اما دیپلمات‌ها گفته‌اند که آمانو تصمیم خود را گرفته، اما می‌خواهد مارس سال آینده (ابتدای بهار) از سمت خود کنار برود.

انتشار گزارش‌هایی پیرامون تصمیم آمانو برای استعفا در حالی است که تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران اوج گرفته است و ایران بخشی از تعهدات هسته‌ای خود را در پاسخ به تحریم‌های آمریکا و عدم تامین منافع برجامی آن از طرف اروپا لغو کرده و تهدید به اقدامات بیشتر کرده است.

جدایی وی از آژانس آینده رویکرد آژانس به برنامه هسته‌‎ای ایران را در وضعیت نامشخصی قرار می‌دهد.

آقای آمانو در گزارش‌های فصلی خود، همواره از سال ۲۰۱۵ که برجام میان ایران و شش قدرت جهانی امضا شد، پایبندی کامل تهران به این توافق را تایید کرده بود، اما ایران اخیرا میزان ذخیره و غلظت غنی‌سازی اورانیوم را بیش از آنچه که در برجام متعهد شده بود، افزایش داده و آژانس نیز این موضوع را تایید کرده است.

آمانو که در سال ۲۰۰۵ همراه با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جایزه صلح نوبل را برد، با خروج آمریکا از برجام مخالفت کرده و بارها گفته است که کار این نهاد بین‌المللی کاملا حرفه‌ای و دور از سیاست است.

سی‌ان‌ان گزارش داده است که کناره‌گیری آمانو نیازمند تایید شورای حکام است که قرار است در سپتامبر امسال برگزار شود.

رویترز می‌نویسد احتمالا نمایندگان آرژانتین یا رومانی در آژانس کاندیداهای جایگزینی وی باشند.

مشکلات سلامتی آقای آمانو پاییز پارسال نیز مطرح شد، اما وی تاکنون در سمت خود باقی مانده است.

Share