وزارت خارجه نروژ: گفت‌وگوها میان دولت و اپوزیسیون ونزوئلا ادامه دارد

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه وزارت خارجه نروژ که شامگاه پنجشنبه ۱۹ ژوئیه منتشر شد، آمده است:

«نمایندگان مهم‌ترین بازیگران سیاسی ونزوئلا در اوسلو به گفت‌وگوها ادامه می‌دهند. تلاش بر این است که این گفت‌وگوها مستمر و در حد امکان مؤثر باشد.»

هفته گذشته دولت ونزوئلا و اپوزیسیون بر سر مذاکرات مداوم و منظم برای حل بحران سیاسی این کشور به توافق رسیدند. نخستین دور گفت‌وگوها در ماه مه بی‌نتیجه به پایان رسید.

خوان گوایدو، رئیس‌جمهوری خودخوانده ونزوئلا هدف از این مذاکرات را برکناری مادورو، ایجاد یک دولت گذار و انتخابات جدید اعلام کرده است.

نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، گوایدو را «عروسک خیمه‌شب‌بازی» آمریکا معرفی می‌کند و ایالات متحده را به دلیل اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ونزوئلا مسبب اصلی بحران اقتصادی کنونی در این کشور می‌داند.

مادورو و گوایدو ماه‌هاست که در این کشورِ بحران‌زده آمریکای جنوبی در جنگ قدرت هستند. گوایدو، رئیس مجلس ونزوئلا ژانویه گذشته خود را رئیس‌جمهوری موقت کشور اعلام کرد. بیش از ۵۰ کشور او را به‌رسمیت شناخت‌اند. از سوی دیگر، مادورو از حمایت کشورهایی مانند ایران، روسیه، کوبا و ترکیه برخوردار است و ارتش ونزوئلا را حامی خود می‌داند.

پس از آنکه گوایدو اعلام شورش عمومی کرد اما شورش به نتیجه نرسید، نروژ از طرفین دعوت کرد مذاکراتی را در چارچوب قانون اساسی ونزوئلا انجام دهند.

Share