وزارت اطلاعات ایران: تعدادی از جاسوسان سازمان سیا به اعدام محکوم شده‌اند

بی بی سی : مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران از شناسایی و دستگیری “۱۷ جاسوس تربیت‌یافته سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا)” در اواخر بهار سال ۱۳۹۸ خورشیدی خبر داده است.

به گزارش رسانه‌های ایران این مقام ارشد اطلاعاتی – که نامی از او برده نشده- در یک نشست خبری گفته است معاونت ضد جاسوسی وزارت اطلاعات “در تاریخ ۲۸ خرداد سال جاری موفق به انهدام یک شبکه جاسوسی مرتبط با سازمان اطلاعاتی آمریکا شد.”

به گفته این مقام “احکام این جاسوسان صادر شده و برخی به عنوان مفسد فی‌الارض اعدام می‌شوند.”

این مقام اطلاعاتی گفته است که افراد دستگیر شده در “مراکز حساس و حیاتی” و همین طور “بخش خصوصی مرتبط با این مراکز به عنوان پیمانکار یا مشاور” مشغول به کار بوده‌اند.

به گفته مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات این مراکز شامل “حوزه‌های اقتصادی، هسته‌ای، نظامی و سایبری” است.

او گفته هیچ یک از ۱۷ فرد دستگیر شده “اتباع کشورهای خارجی نبوده‌اند” و “به صورت سلولی در ایران فعالیت می‌کردند و هیچکدام از این افراد با دیگری ارتباطی نداشتند.”

نشست خبری مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات ایران در حالی برگزار می‌شود که روز یکشنبه ۳۰ تیر، محمود علوی، وزیر اطلاعات، از پخش “مستندی درباره شناسایی و دستگیری جاسوسان آمریکایی” در ایران خبر داده بود.

تیزر این مستند که قرار است امروز دوشنبه (۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر) از تلویزیون ایران پخش شود، در خبرگزاری فارس منتشر شده است.

آقای علوی گفته بود: “در زمینه‌های زیادی جاسوسان آمریکایی و جاسوسان سرویس‌های بیگانه را در مراکز حساس مختلف شناسایی کردیم و آنان را پس از دستگیری به دستگاه قضا تحویل دادیم.”

بیست روز پیش سخنگوی قوه قضاییه ایران از تقاضای صدور حکم اعدام برای متهمانی خبر داد که “در مراکز نظامی مشغول جاسوسی” بوده‌اند.

غلامحسین اسماعیلی این متهمان را بخشی از یک “شبکه جاسوسی آمریکا” معرفی کرد و گفت که آنها در نیمه دوم سال ۱۳۹۷ خورشیدی شناسایی شده‌اند.

Share