ترامپ و عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، برای نخستین بار در واشینگتن دیدار می‌کنند

رادیو فردا : رهبران دو کشور آمریکا و پاکستان در واشینگتن دیدار می‌کنند. بنا بر گزارش‌ها دونالد ترامپ قصد دارد عمران خان را ترغیب کند به نبرد علیه گروه‌های تروریستی افزوده از روند صلح افغانستان پشتیبانی کند.

نخستین سفر عمران خان به واشینگتن در مقام نخست‌وزیر کشورش روز ۲۲ ژوئیه/۳۱ تیر صورت می‌گیرد.

نخست‌وزیر پاکستان قرار است با مقام‌های وزارت دفاع، انرژی و خزانه‌داری نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

دیدار رهبران دو کشور آمریکا و پاکستان در حالی صورت می‌گیرد که روابط واشینگتن و اسلام‌آباد بر سر مسائل مختلف، از جمله افغانستان و بحرانی که دهه‌هاست در آن ادامه دارد، با فراز و نشیب‌های زیادی روبه‌رو بوده‌است.

دونالد ترامپ در دی ماه ۱۳۹۶ در توئیتر خود نوشته بود ایالات متحده ظرف ۱۵ سال گذشته «به شکل احمقانه» بیش از ۳۳ میلیارد دلار کمک در اختیار پاکستان قرار داده، حال آنکه از آنچه اسلام‌آباد تعهد کرده بود هیچ عایدی نداشته است.

ترامپ از این نیز فراتر رفته و افزوده بود «آنها پناهگاه‌هایی امن برای تروریست‌هایی فراهم کردند که ما با کم‌ترین کمک در افغانستان شکارشان کردیم. دیگر خبری نیست!»

اسلام‌آباد ساعاتی پس از آن سفیر آمریکا را احضار کرد و تنش‌ها بین دو طرف ادامه یافت.

یک مقام ارشد دولت ترامپ به خبرنگاران گفته در جریان دیدار عمران خان «بر لزوم برداشتن گام‌های مشخص از سوی پاکستان برای پیشبرد روند صلح افغانستان و تشویق پاکستان به تعمیق و استحکام بخشیدن به تلاش‌ها برای نابودی شبه‌نظامیان و تروریست‌ها در خاک آن کشور» تاکید خواهد شد.

پاکستان همواره اتهام‌ها در مورد دخالت در افغانستان و حمایت از گروه‌های افراطی و شبه‌نظامی دخیل در حملات به کشورهای همسایه را رد کرده‌است.

Share