پیروزی قاطع حزب “خدمتگزاران مردم” در انتخابات پارلمانی اوکراین

دویچه وله : نتایج اولیه انتخابات پارلمانی اوکراین حکایت از پیروزی حزب تازه تاسیس رئیس جمهور ولودیمیر زلنسکی دارد. حزب “خدمتگزاران مردم” بیش از ۴۰ درصد آراء را کسب کرده اما برای تشکیل دولت باید با حزب دیگری ائتلاف کند.

حزب رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی موفق شد در انتخابات پارلمانی روز یک‌شنبه، ۳۱ تیر (۲۲ ژوئیه) نزدیک به ۴۲ درصد آرا را نصیب خود کند. یک نظرسنجی پس از انتخابات از رایدهندگان، آرای این حزب را تا ۴۴ درصد برآورد می‌کند.

بنابر گزارش‌ها نتایج اولیه انتخابات اوکراین پس از شمارش حدود یک سوم آراء اعلام شد. مطابق این نتایج حزب طرفدار روسیه “برای آینده” با کسب حدود ۱۳ درصد آراء قدرتمندترین فراکسیون پارلمانی اپوزیسیون را تشکیل خواهد داد.

چنانچه نتیجه نهایی انتخابات به همین شکل باقی بماند، حزب همبستگی اروپا به رهبری پترو پوروشنکو، رئیس جمهور پیشین اوکراین حدود هشت درصد آراء را از آن خود خواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی، پیش از اعلام نتیجه شمارش آرا و در حالی که نظرسنجی‌های خبر از پیشتازی حزب خدمتکزاران مردم می‌دادند گفته بود که حاضر به ائتلاف با نمایندگان دولت‌های پیشین نیست و مایل است برای تشکیل دولت با “چهره‌های جدید” همکاری کند.

این چهره‌های جدید می‌توانند اعضای فراکسیون “صدا”، حزب تازه تأسیس ستاره موسیقی راک، سویاتوسلاو واکارچوک، باشند که پس از شمارش یک سوم آرا، اندکی بیش از پیش‌بینی‌ها و نزدیک به شش و نیم درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس نتایجی که تاکنون اعلام شده حزب “میهن”، تشکل محافظه‌کار به رهبری یولیا تیموشنکو، رئیس جمهور اسبق اوکراین اندکی کمتر از هفت و نیم درصد آرا را به دست آورده است.

تشکل‌هایی که وارد رقابت‌های انتخاباتی اوکراین شده‌اند باید برای راه یافتن به پارلمان دست‌کم پنج درصد آرا را به دست آورند. انتظار می‌رود از ۲۲ تشکلی که وارد این رقابت‌ها شده‌اند پنج حزب از این سد بگذرند.

زلنسکی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آوریل سال جاری پارلمان اوکراین را منحل کرد تا با برگزاری انتخابات زودهنگام مجلس جدیدی شکل بگیرد.

هیچ یک از نامزدان حزب خدمتگزاران سابقه حضور در پارلمان اوکراین را نداشته‌اند. زلنسکی امیدوار است با چهره‌های جدیدی که اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان را به دست آورده‌اند دو وعده اصلی خود را، مبارزه با فساد و پایان دادن به جنگ در شرق این کشور را متحقق کند.

Share