معاون حسن روحانی: برای تأمین منابع مالی سال دشواری در پیش داریم!

کیهان لندن : رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفته است که امسال به لحاظ تأمین منابع مالی دستگاه‌های اجرایی سال دشواری در پیش داریم.

جمشید انصاری معاون ریاست جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور روز پنجشنبه سوم امرداد در نشستی در شورای اداری خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال از نظر تأمین منابع مالیِ دستگاه‌های اجرایی سال دشواری است گفته که شاید دولت نتواند برنامه‌های استخدامی خود را پیش ببرد.

او در ضرورت توضیح این شرایط گفته که اگر بخش‌هایی از دستگاه‌ها از سیاست‌های دولت مطلع نباشند، ممکن است تعهداتی را ایجاد کنند که مسیری طی شود که به نارضایتی ختم شده و یا توقعاتی ایجاد کند که قابلیت برآورده شدن ندارد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان اینکه اطلاع داشتن از سیاست‌های دولت ضروری است گفته که دولت در لایحه بودجه‌ای که تقدیم مجلس کرد، بودجه سال جاری را ۴۲۶ هزار میلیارد تومان تعریف کرده بود که با صلاحدید نمایندگان مجلس، درآمد‌های جدیدی برای دولت تعریف شد و بودجه مصوب دولت در سال جاری به ۴۶۸ میلیارد تومان افزایش یافت.

با این حال انصاری گفته است همزمان و متناسب با افزایش درآمدهای دولت، هزینه‌ها نیز افزایش یافته است. او معتقد است که با توجه به تحریم‌ها باید به دنبال منابع درآمدی جدیدی باشیم تا بتوانیم نسبت به هزینه‌ها درآمد داشته باشیم.

به عقیده معاون حسن روحانی، در شرایط کنونی باید دستگاه‌ها و سازمان‌ها در برنامه‌های جاری خود تجدید نظر کنند!

این مقام مسئول گفته است که «امسال به لحاظ تأمین منابع مالی هزینه‌های دستگاه‌های اجرایی سال دشواری را در پیش داریم و شاید نتوانیم برنامه‌های روتین و برنامه‌ریزی شده را همچون گذشته به انجام برسانیم.»

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفته که برای ردیف‌های استخدامی جدید باید اعتبار داشته باشیم چرا که استخدام هر نیرو سالانه ۴۰ تا ۴۵ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد.

او همچنین به صورت غیرمستقیم به نارضایتی کارمندان دولت اشاره کرده و گفته است که «اگر سطح رضایتمندی کارکنان پایین باشد، بخش عمده منابع دولت هدر رفته و خدمات شایسته‌ای به مردم ارائه نخواهد شد.»

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در ادامه سخنان خود گفته که دستگاه‌هایی داریم که دو سال مجوز استخدامی دارند، اما نتوانستند بودجه لازم از سازمان برنامه‌ریزی جذب کنند.

او البته تأکید کرده که «آمادگی داریم به هر اندازه که سازمان مدیریت بودجه و برنامه‌ریزی برای استخدام تامین اعتبار کند، مجوز‌های استخدام دولتی را صادر کنیم» با این وجود به نظر نمی‌رسد که با شرایطی که توضیح داده دولت بودجه‌ای برای پیشبرد برنامه‌های استخدامی داشته باشد.

گفتنی است جاری شدن دوباره تحریم‌ها از آبان‌ماه سال گذشته و در ادامه تحریم صد درصدی نفت و پتروشیمی ایران در اوایل بهار امسال موجب شده درآمدهای دولت به شدت کاهش یابد. اکثر درآمد دولت در ایران حاصلِ درآمد ناشی از فروش نفت بود که اکنون در شرایط تحریمی با کاهش چشمگیری روبرو شده و به رقمی ناچیز رسیده است.

Share