شرکت آلمان در ائتلاف نظامی اروپایی در خلیج فارس غیرممکن نیست

وزیر دفاع آلمان گفت امکان شرکت ارتش آلمان در ائتلاف نظامی اروپایی برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز وجود دارد، اما هنوز درخواستی از آلمان نشده و برنامه هم مشخص نیست. او گفت از این رو هم‌اکنون دیپلماسی مطرح است.

قرار بود وزیر دفاع جدید آلمان در واقع این روزها به تعطیلات برود و استراحت کند. اما او در حال حاضر از این پادگان به آن پادگان می‌رود و حرف‌هایی می‌زند که احتمالا برخی‌ها در دولت ائتلافی آلمان با آن موافق نیستند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آنه‌گرت کرامپ‌-کارن‌باوئر، سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی آلمان که به تازگی به مقام وزارت دفاع این کشور رسیده است، پنج‌شنبه ۲۵ ژوئيه (سوم مرداد) گفت که شرکت ارتش آلمان در ائتلاف نظامی اروپایی برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز غیرممکن نیست.

کرامپ-کران‌باوئر در بازدید از ستاد فرماندهی مأموریت‌های ارتش آلمان در گلتوو در نزدیکی پوتسدام تأکید کرد که اما تا کنون نه درخواست و نه برنامه‌ای مشخص درباره انجام چنین مأموریتی وجود نداشته است.

او افزود: «ما در این باره زمانی می‌توانیم صحبت کنیم و تصمیم بگیریم که بدانیم برنامه چیست.» وزیر دفاع آلمان گفت که از این رو موضوع در حال حاضر “بیش از هر چیز بر سر دیپلماسی است و نه امور مشخص نظامی”.

وزیر دفاع آلمان پنج‌شنبه همچنین با همتای آمریکایی‌اش، مارک اسپر، که او هم به تازگی به مقام وزارت رسیده، گفتگویی تلفنی داشت و در این گفتگو درباره تنش با ایران درتنگه هرمز هم صحبت کرد. پس از این گفتگو طرف آلمانی اعلام کرد که آمریکایی‌ها از خطر اوج‌گیری تنش آگاه هستند و علاقه دارند مذاکره کنند. اسپر در ضمن از آلمان درخواست مشخصی برای مشارکت در ماموریت حفاظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز نکرده است.

«ما می‌خواهیم آنجا باشیم»

این در حالی است که خبرگزاری رویترز می‌نویسد که گروه رسانه‌ای آلمانی RND به نقل از شرکت‌کنندگان در نشست کمیته روابط بین‌الملل پارلمان آلمان، گزارش داده است که آلمان آماده شرکت در طرح بریتانیا برای ماموریت دریایی به رهبری اروپا برای تردد آزاد و امن کشتی‌ها در تنگه هرمز است.

گروه رسانه‌ای مزبور گزارش داده که هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان، در نشست ویژه کمیته در روز چهارشنبه ۲۴ ژوئیه گفته است: «ما می‌خواهیم آنجا باشیم.»

RND افزوده که درباره شرکت آلمان در این مأموریت باید در پارلمان این کشور رأی‌گیری شود.

مأموریت‌های نظامی خارج آلمان

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیر دفاع آلمان درباره مأموریت ضد داعش (دولت اسلامی) در سوریه و عراق که در دولت آلمان بر سر آن اختلاف وجود دارد گفت که این مأموریت در حال حاضر “مطلقا ضروری” دیده می‌شود. او افزود که تصمیم دارد در ماه اوت از سربازان آلمانی که در این مأموریت شرکت دارند دیدن کند.

ارتش آلمان در حال حاضر با حدود چهار هزار سرباز در ۱۴ مأموریت خارج از این کشور شرکت دارد؛ از جمله در اربیل، واقع در شمال عراق، در مزار شریف، واقع در افغانستان، و در گائو، واقع در مالی.

هم اکنون بحث در این باره در جریان است که مآموریتی دیگر به مأموریت‌های خارجی ارتش آلمان اضافه خواهد شد یا نه.

پس از توقیف یک کشتی بریتانیایی در تنگه هرمز توسط سپاه پاسداران، بریتانیا پیشنهاد واگذاری تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس به اروپایی‌ها و تشکیل ائتلاف نظامی اروپایی برای حفاظت از کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز را داده است. هنوز گفت‌وگو در این باره جریان دارد.

گزینه‌های گوناگونی مطرح شده‌اند، از تشکیل هیأتی ناظر تا اسکورت نظامی کشتی‌های تجاری.

آمریکایی‌ها روی طرحی جداگانه، ماموریتی نظامی موسوم به “عملیات سنتینل (نگهبان)” برای تردد آزادانه کشتی‌های تجاری در تنگه هرمز کار می‌کنند که اروپایی‌ها آگاهانه نمی‌خواهند به آن بپیوندند.

دلیل اروپایی‌ها این است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در کشمکش با ایران از استراتژی فشار حداکثری پیروی می‌کند، در حالیکه اروپایی‌ها می‌خواهند هم مانع اوج‌گیری تنش‌ها شوند و هم توافق اتمی با ایران را که آمریکا از آن خارج شده حفظ کنند.

Share