سکوت ایران و اسرائیل پس از حمله به محل راهبردی نیروهای وفادار به ایران در سوریه

اواتودی : با گذشت دو روز از حمله دیگری به سوریه، مقامات اسرائیل آن را به سکوت برگزار کرده و ایران نیز در خصوص آن سکوت کرده اما رسانه‌های منطقه از کشته شدن شمار دیگری از عوامل وابسته به شاخه قدس سپاه پاسداران ایران در این حمله خبر داده‌اند.

حمله در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه دوم مرداد/ ٢٤ ژوئیه انجام شد. سوریه اذعان کرده بود که حمله به الحاره، منطقه‌ای با اهمیت راهبردی در ارتفاعات جولان انجام شد؛ خبرگزاری رویترز بلافاصله تاکید کرده بود که نیروهای مورد حمایت رژیم ایران در این منطقه مستقر هستند.

زاخی هانگبی وزیر همکاری‌های منطقه‌ای اسرائیل سه روز پیش از این حمله جدید، در لحنی بی‌سابقه از نظر بی‌پروایی، به رادیوی دولتی کشورش گفته بود «اسرائیل تنها کشوری در دنیا است که الان دو سال است دارد ایرانی‌ها را می‌کشد» و «گاهی مسئولیتش را قبول می‌کند و گاهی هم دیگران می‌گویند و گاهی هم رییس ستاد ارتش می‌گوید اما همه این‌ها یک سیاست هماهنگ شده است».

این وزیر افزوده بود که «صدها بار در سوریه ایرانی‌ها را زدیم؛ آنها در جواب دادن عملا فلج هستند؛ نه این‌که امکاناتش را ندارند؛ جواب ندادنشان به این خاطر است که می‌دانند اسرائیل اصل جنس است (در کشتن باکی نداریم)».

ادامه حملات اسرائیل به سوریه در حالی است که حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله سه هفته پیش تایید کرد که سازمان او بخشی از نیروهایش را در سوریه خارج کرده است؛ او این امر را ناشی از تثبیت نسبی حکومت بشار اسد و نیاز کمتر «جبهه مقاومت» به حضور شبه‌نظامیان حزب‌الله در سوریه دانست اما در برخی گزارش‌ها آمده است که دلیل آن، کاهش بودجه حزب‌الله از سوی ایران بدلیل تنگناهای سختی مالی رژیم ایران است.

هم‌زمان، اسرائیل چهارشنبه اعلام کرد که سازمان امنیت این کشور رد پای یک سلول جذب نیرو برای گردآوری اطلاعات از مراکز حساس نظامی و غیر نظامی اسرائیلی را در اینترنت و از طریق شبکه‌های اجتماعی، شناسایی کرده که بر اساس آن رژیم ایران از طریق این سلول در سوریه، قصد داشته اعراب شهروند اسرائیل و نیز فلسطینیان کرانه باختری و غزه را به همکاری با خود بکشاند.

سازمان امنیت اسرائیل در بیانیه‌ای در این باره نوشت که از سه ماه پیش در این ارتباط دست به اقدام پیشگیرانه زد و این تلاش ایران را خنثی کرد و افرادی را نیز بازجویی کرد.

هر چند سازمان امنیت اسرائیل به صراحت از دستگیری افرادی در این ارتباط سخن نگفته اما از مفاد بیانیه آن چنین استنباط می‌شود، دست‌کم شماری فلسطینی در این رابطه هنوز در بازداشت اسرائیل هستند زیرا به گفته این سازمان، «به انتقال اطلاعات» اعتراف کرده و برای همکاری با سلول ایرانی ابراز آمادگی کردند هر چند که اعراب اسرائیلی بو بردند که یک عامل دشمن با آنها ارتباط گرفته و لذا تماس‌های خود را قطع کردند.

در گزارشی دیگر در ارتباط با ایران و اسرائیل، وبسایت «نشنال اینترست» این هفته نوشت، اسرائیل جنگنده‌های اف‌۳۵ خود را که از آمریکا گرفته، برای پرواز به سوی ایران، همچنان به آسمان منطقه و کشورهای مختلف برای تمرین می‌فرستد و برخی مدعی هستند این هواپیماها عملا چندی پیش به آسمان ایران نیز فرستاده شده‌اند.

«نشنال اینترست» با استناد به مطلب انتشار یافته در وبسایت «عرب نیوز» افزود که براساس برخی اظهارات تایید نشده، پرواز جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان ایران، از طریق حریم هوایی جمهوری آذربایجان انجام شد هر چند که این احتمال قوی‌تر است که چنین اقدامی صورت نگرفته باشد.

نخست وزیر اسرائیل به صراحت گفته است که ارتش کشورش تنها کشوری است که برای رویارویی با ایران آماده است و هر روز نیز این آمادگی را ارتقا می‌دهد.

Share