گزارش مولر؛ آیا ترامپ نفس راحت می‌کشد؟

پس از پایان جلسه استماع دادستان ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، دونالد ترامپ و هوادارنش ابراز خوشحالی کردند و جلسه یادشده را برای رقبای دمکرات خود، «فاجعه‌آمیز» دانستند.

به گزارش فرارو، «پایان استیضاح»، این جمله‌ای است که دونالد ترامپ در واکنش به جلسه استماع رابرت مولر در کنگره توئیت کرد. او خوشحال است و فکر می‌کند مهمترین خطری که ریاست‌جمهوری‌اش را تهدید می‌کند، رفع شده است. در اینکه تحقیقات مولر، برای ریاست‌جمهوری ترامپ بسیار خطرناک بود، هیچ شکی نیست، اما اینکه مولر به این شکل تحقیقات دو ساله خود را به پایان برساند، نه فقط برای دمکرات‌ها، بلکه احتمالا حتی برای خود ترامپ هم باورپذیر نبود. به همین دلیل، ترامپ و هوادارنش پس از پایان جلسه استماع مولر در مجلس نمایندگان، جشن گرفتند.

سرانجام پس از مدت‌ها انتظار، رابرت مولر، دادستان ویژه پرونده مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا، در کمیته قضایی مجلس نمایندگان حاضر شد و به سوالات قانونگذاران پاسخ داد. پاسخی که ظاهرا ترامپ و جمهوریخواهان را خوشحال و دمکرات‌ها و منتقدان ترامپ را مایوس کرد. پیش از این جلسه، ناظران منتظر بودند ببیند که آیا مولر ترامپ را به ارتکاب جرم متهم می‌کند یا خیر.

مولر، اما از اتهام‌زنی صریح به ترامپ خودداری کرد، ولی در عین حال، ترامپ را تبرئه هم نکرد. در واقع یک گزارش بینابینی داد که بسیاری از دمکرات‌ها انتظار آن را نداشتند. مولر گفت: ترامپ را در زمینه «کارشکنی در اجرای عدالت» تبرئه نمی‌کند، ولی با این حال، ترامپ را هم به طور واضح متهم نمی‌کند. مولر در پاسخ به سوالات کمیته قضایی گفت: می‌توان پس از پایان ریاست‌جمهوری ترامپ، علیه او طرح اتهام کرد. اما برای دمکرات‌هایی که دنبال استیضاح ترامپ هستند، این امکان فایده چندانی ندارد.

«فاجعه‌ای» که دمکرات‌ها را ناامید کرد

گزارش‌دهی مولر به کنگره دو محور عمده داشت: مداخله روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا و تلاش ترامپ برای کارشکنی در تحقیقات مولر. اما دادستان ویژه در جلسه استماع روز چهارشنبه در مورد این دو محور هیچ چیز جدیدی افشا نکرد. او حتی به طور مفصل به سوالات نمایندگان پاسخ نداد. در بسیاری از موارد او به سوالات با «بله» یا «خیر» پاسخ می‌داد. یا اینکه به سوال کنندگان می‌گفت: «شما را به گزارش ارجاع می‌دهم.»

گفتنی است که چندی پیش مولر نتایج تحقیقات خود را در یک گزارش مفصل ۴۴۸ صفحه‌ای منتشر کرد. این گزارش به رغم اینکه ادعا‌هایی علیه ترامپ در زمینه کارشکنی در عدالت مطرح می‌کند، اما به هیچ وجه ترامپ را به طور مستقیم به ارتکاب جرم متهم نمی‌کند. در روز‌های اخیر، پیش از برگزاری جلسه استماع، برخی دمکرات‌ها که دنبال استیضاح ترامپ بودند، استدلال می‌کردند که گزارش مکتوب مولر بیش از حد طولانی است و مردم عادی حوصله خواندن آن را ندارند. بنابراین، اگر مولر در جلسه استماع حضور پیدا کند و این جلسه در تلویزیون پخش شود، بسیاری از آمریکایی‌ها از اتهامات احتمالی مولر علیه ترامپ مطلع خواهند شد. این جلسه برگزار شد و در تلویوزیون هم پخش شد، اما آن طور که دمکرات‌ها می‌خواستند، مهیج نبود. تقریبا اکثر رسانه‌های ملی آمریکا، جلسه مولر را برای دمکرات‌ها ناامیدکننده توصیف کردند. پولتیکو نوشت: «رابرت مولر نتوانست آنچه منتقدان ترامپ می‌خواستند، را بگوید. اما آنان باید تا الان به این امر عادت کرده باشند. تقریبا برای دو سال، بسیاری از دمکرات‌ها، مولر را منجی موعود می‌دانستند که با چیزی مثل لطف الهی، آن‌ها را از شر ریاست جمهوری ترامپ رها خواهد کرد.»

نیویورک‌تایمز نیز طی گزارشی تحت عنوان «مولر دمکرات‌ها را ناامید می‌کند» از قول لورنس ترایب، استاد حقوق در دانشگاه هاروارد نوشت: «خیلی بدم می‌آید این را بگویم، (جلسه) استماع امروز، یک فاجعه بود. رابرت مولر خسته، به جای زندگی بخشیدن به گزارش لعنتی‌اش، زندگی را از آن گرفت. تلاش برای نجات دادن دمکراسی و حکمرانی قانون از این رئیس‌جمهور بی‌قانون دچار شکست شد و پیشرفت نکرد.»

«یک روز بسیار خوب»

از سوی دیگر، ترامپ و طرفدارانش به شدت از نتایج جلسه استماع مولر استقبال و از آن ابراز خوشحالی کردند. در دقیقه ۹۰ جلسه، قانونگذاران تصمیم گرفتند اندکی استراحت کنند. در همین استراحت، یک مقام بلندپایه کاخ سفید درباره جلسه گفت: «تا الان که خیلی خوب» بوده است.

ترامپ به رغم اینکه گفته بود احتمالا جلسه استماع مولر را تماشا نخواهد کرد. اما توئیت‌های زیادی درباره آن منتشر کرد. او پیش از جلسه، در توئیتی از قول کریس والاس، مجری شبکه فاکس نیوز، جلسه مزبور را فاجعه‌ای برای دمکرات‌ها دانست و نوشت که جلسه استماع «برای دمکرات‌ها فاجعه بود و برای شهرت رابرت مولر فاجعه بود.» سه ساعت بعد، نوشت: «مایلم از دمکرات‌ها به خاطر برگزاری جلسه استماع صبح امروز تشکر کنم.»

پس از جلسه نیز ترامپ گفت: «ما امروز، روز بسیار خوبی داشتیم.»

به نظر می‌رسد پس از جلسه روز چهارشنبه مولر و کمتر شدن خطر استیضاح، ترامپ نفس راحتی کشیده و خود را برای انتخابات آینده ریاست‌جمهوری آماده می‌کند. در این راستا، او بر «دستاوردهای» اقتصادی خود به شکل مبالغه‌آمیزی تاکید می‌کند. او با برجسته‌سازی عملکرد اقتصادی دولتش، تلاش می‌کند درصد محبوبیت خود را بالا ببرد. او روز پنج‌شنبه توئیت کرد: «نظرسنجی فاکس می‌گوید بهترین اقتصاد در چند دهه» را داریم. سپس لحظاتی بعد در توئیت دیگری نوشت: «محبوبیت رئیس‌جمهور ترامپ در زمینه (عملکرد) اقتصادی با افزایش چهار درجه‌ای، به ۵۲ درصد رسید. نظرسنجی فاکس، آیا این نباید ۱۰۰ درصد باشد؟ بهترین بورس، اقتصاد و نرخ بیکاری را داریم. بیشترین تعداد مردم در داخل آمریکا کار می‌کنند. نرخ‌های بهره کم، تورم بسیار پایین. کشور عملکرد عالی دارد.»

این روز‌ها ترامپ همه چیز را زوایه انتخابات می‌بیند. اما از آنجا که او جز اقتصاد، دستاورد ظاهری دیگری ندارد که از آن در تبلیغات انتخاباتی استفاده کند، درباره عملکرد اقتصادی دولتش مبالغه می‌کند. البته اقتصاد آمریکا در دوره او عملکرد بدی نداشته است. فعلا به نظر می‌رسد مهمترین کارتی که ترامپ در دست دارد، اقتصاد است. اما احتمالا از تحولات سیاست خارجی و داخلی هم استفاده کند. چرا که او توانسته است تنش‌ها با ایران و کره شمالی و دیگر کشور‌ها را به شکل کنترل‌شده مدیریت کند و از مهمترین خطر داخلی، یعنی پرونده تحقیقات مولر، هم فعلا راحت شده است. پس آیا می‌توان گفت او شانس بالایی برای پیروزی در انتخابات آینده دارد؟ به این زودی نمی‌توان به این پرسش جواب داد.

Share