مدیر اطلاعات ملی آمریکا دولت ترامپ را ترک می کند

بی بی سی : روز یکشنبه اعلام شد که دن کوتس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، دولت ترامپ را ترک خواهد کرد.

آقای ترامپ در توییتی نوشت که آقای کوتس اواسط اوت از این پست کنار خواهد رفت و در عوض جان راتکلیف نماینده تگزاس در مجلس نمایندگان کنگره جای او را خواهد گرفت.

این تازه ترین استعفای یک مقام بلند پایه دولت ترامپ است که در گذشته از جمله شاهد کناره گیری جیمز متیس وزیر دفاع و رکس تیلرسون وزیر خارجه بوده است.

آقای کوتس و آقای ترامپ اغلب در مورد مسائل مختلف سیاست خارجی از جمله روسیه و کره شمالی دچار اختلاف نظر بوده اند.

ارزیابی های او در دوران تصدی مدیریت اطلاعات ملی بارها از سوی رئیس جمهور آمریکا که به سازمان های اطلاعاتی انتقاد دارد زیر سوال رفت.

آقای ترامپ در ماه ژانویه همچنین مدیر اطلاعات ملی را در ارزیابی اش از تهدیدهای ایران “منفعل” و “زودباور” خواند.

آقای راتکلیف که جای آقای کوتس را خواهد گرفت به عنوان مدیر اطلاعات ملی وظیفه هماهنگی میان ۱۶ سازمان اطلاعاتی این کشور را به عهده خواهد داشت.

رسانه های آمریکایی او را که چهره ای بسیار محافظه کار توصیف می شود نقطه اتصال مهمی میان دولت ترامپ و تشکیلات حزب جمهوری خواه توصیف می کنند.

علت استعفا

آقای کوتس در استعفانامه اش گفت که جامعه اطلاعاتی آمریکا در دو سال و نیم گذشته که او سر کار بود “از هر زمان قوی تر شده است.”

او نوشت: “در نتیجه اکنون بر این باورم که وقت آن است فصل تازه ای را در زندگی شروع کنم.”

آقای کوتس در ماه فوریه گفت که رئیس جمهور از او خواسته در پست خود باقی بماند، با این حال اختلاف آن دو در زمینه سیاست خارجی گاه ناسازگار به نظر می رسید.

آنها به خصوص در مورد مداخله روسیه در انتخابات آمریکا، برنامه اتمی ایران و تلاش های آقای ترامپ برای بهبود روابط با کره شمالی اختلاف داشتند.

روزنامه واشنگتن پست به نقل از یک مقام سابق اطلاعاتی گزارش داد که آقای کوتس با توجه به روابط پر دست‌انداز خود با آقای ترامپ جدایی از دولت او را اجتناب ناپذیر می دانست.

به گفته این مقام سابق که نامش فاش نشد آقای کوتس احساس می کرد رئیس جمهور در مورد مسائل امنیت ملی او را به حاشیه رانده است.

آقای کوتس یک بار همچنین اذعان کرد که آقای ترامپ او را در جریان جزییات دیدار خود در هلسینکی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نگذاشته است.

او در مورد این اجلاس گفت: “اگر او از من می پرسید که این دیدار چطور باید انجام شود، راه متفاوتی را پیشنهاد می کردم.”

او یک سال پیش در یک رویداد عمومی با شنیدن این خبر که رئیس جمهور ممکن است ولادیمیر پوتین را به کاخ سفید دعوت کند زیر خنده زد.

او که از شنیدن آن خبر غافلگیر به نظر می رسید گفت: “رویداد ویژه ای خواهد بود”.

او بعدا با عذرخواهی از واکنش خود گفت: “اذعان می کنم که واکنشم ناشیانه بود اما به هیچ وجه قصد بی احترامی یا انتقاد از اقدامات رئیس جمهور را نداشتم.”

دیدگاه های او در مورد کره شمالی هم متفاوت از آقای ترامپ بود. آقای کوتس در ماه ژانویه به کنگره گفت که بعید است کره شمالی برنامه سلاح های اتمی اش را برچیند که مغایر بیانیه آقای ترامپ بود دایر بر اینکه پیونگ یانگ دیگر تهدیدی به حساب نمی آید.

دن کوتس کیست؟

آقای کوتس که زمانی دیپلمات بود در ماه مارس ۲۰۱۷ در پست مدیریت اطلاعات ملی جایگزین جیمز کلاپر شد.

او که در شهر جکسون در میشیگان متولد شده در دهه ۱۹۶۰ در رشته های علوم سیاسی و حقوق از دو دانشگاه فارغ التحصیل شد.

او برای دو دوره زمانی از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹ و بعد از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۷ از ایالت ایندیانیا عضو سنای آمریکا بود.

او همچنین در فاصله بین این دو دوره از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ سفیر آمریکا در آلمان بود.

جانشین او کیست؟

آقای راتکلیف به عنوان یکی از حامیان برجسته رئیس جمهور کنونی آمریکا و سیاست هایش، از سال ۲۰۱۵ به عنوان نماینده حوزه چهارم تگزاس در کنگره کار کرده است.

آقای ترامپ گفت که آقای راتکلیف یک “عضو خیلی مورد احترام کنگره” است که “منبع مدیریت و الهام برای عظمت کشوری خواهد بود که به آن عشق می ورزد.”

اگر صلاحیت او تایید شود انتظار می رود که دیدگاه هایش به آقای ترامپ بسیار نزدیک تر باشد.

Share