ایران: نشست فوق‌العاده برجام در وین سازنده بود

بی بی سی : عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، بعد از برپایی نشست فوق‌العاده کشورهای باقی‌مانده در برجام در وین، این نشست را “سازنده” توصیف کرد.

آقای عراقچی به خبرگزاری رویترز گفت: “فضا سازنده بود. مباحث خوبی مطرح شد. نمی‌توانم بگویم که ما همه مشکلات را حل کردیم، ولی می‌توانم بگویم که پای تعهدات بسیاری در میان است.”

او گفت ایران “تا زمان تامین نشدن خواسته‌هایش، به روال خود در کاهش تعهدات برجامی‌ ادامه خواهد داد.”

معاون وزیر خارجه روسیه که در نشست وین شرکت کرده گفت همه طرف‌های حاضر از ایران خواسته‌اند مرحله سوم کاهش تعهدات خود در قبال برجام را اجرا نکند.

نماینده چین هم گفت که همه شرکت‌کنندگان خواستار حفظ برجام هستند و “مخالفت کامل” خود را با موضع آمریکا بیان کردند.

کشورهای آلمان، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه ایران در وین یک نشست اضطراری تشکیل دادند تا گزینه‌های موجود برای جلوگیری از فروپاشی برجام را بررسی کنند.

هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این نشست حضور داشت. از ایران عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد ایران در این جلسه حاضر بود.

این نشست اولین نشست کمیسیون مشترک برجام است که بعد از اقدام ایران در کاهش تعهداتش در این توافق برگزار می‌شود.

براساس آنچه که ایران آن را گام دوم توقف برخی تعهدات برجام اعلام کرده، سقف غنی‌سازی از ۳.۶۷ درصد عبور و به ۴.۵ درصد رسیده است.

پیش از آن هم ایران اعلام کرد که از سقف تعیین‌شده در برجام برای ذخیره آب سنگین و اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، پیش از برگزاری این نشست گفت که جلسه امروز “جلسه فوق العاده” کمیسیون مشترک است که به درخواست کشورهای اروپایی و ایران برگزار می‌شود.

آقای عراقچی توقیف نفتکش ایرانی در جبل الطارق توسط بریتانیا را “نقض برجام” خواند و گفت: “کشورهای عضو برجام نباید مانعی در راه صادرات نفت ایران ایجاد کنند”.

پیش از برگزاری نشست امروز قرار است عباس عراقچی و هلگا اشمیت نشست دو جانبه‌ای با یکدیگر داشته باشند.

سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به خبرگزاری اسپوتیک گفته بود که بررسی مسائل مربوط به اینستکس و راکتور اراک جزو موضوعات اصلی دیدار کمیسیون مشترک امروز خواهد بود.

از سوی دیگر علی‌اکبر صالحی،‌ رییس سازمان انرژی اتمی ایران امروز با حضور در جلسه فراکسیون مستقلین مجلس از ادامه فعالیت راکتور آب سنگین اراک خبر داده و گفت “کار این نیروگاه با تغییر تکنولوژی ادامه می‌یابد”.

در جریان جلسه ماه گذشته کمیسیون مشترک برجام، عملیاتی شدن سازوکار مالی ویژه اروپا با ایران( اینستکس/ساحات)، اعلام شد و ایران انجام اولین انتقالات بانکی توسط آن را تایید کرد.

آقای عراقچی پس از آن نشست گفته پیشرفت‌هایی صورت گرفته، که “گامی به جلو” است، اما “کافی نیست.”

پس از نشست ماه گذشته کمیسیون مشترک، ایران دومین مرحله کاهش تعهداتش را از ۱۶ تیرماه به اجرا گذاشت و براساس آن از سقف مجاز تعیین‌شده برای غنی‌سازی اورانیوم در برجام عبور کرد.

پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۱۳۹۷، این کشور تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ایران به اجرا گذاشت.

یک سال پس از خروج آمریکا، ایران نیز اعلام کرد که به صورت گام به گام تعهداتش در برجام را کاهش خواهد داد که تا به امروز در دو مرحله این اقدام را انجام داده است.

تنش‌ها در منطقه خلیج فارس در یک ماه اخیر نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است و ایران پس از به اجرا در آمدن تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا یک پهپاد تجسسی آمریکایی را سرنگون کرد.

هفته گذشته ایران یک نفتکش بریتانیایی را پس از توقیف نفتکشش در جبل الطارق توسط این کشور در تنگه هرمز توقیف کرد.

برخی کشورهای اروپایی در حال حاضر پیشنهاد تشکیل یک نیروی دریایی مشترک برای حفاظت از کشتی‌ها در تنگه هرمز را مطرح کرده‌اند.

Share