درخواست خانواده زاغری از دولت جدید بریتانیا

ایران اینترنشنال : خانواده نازنین زاغری، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، با انتشار نامه‌ای مشترک دولت جدید بریتانیا را خطاب قرار دادند که بایستی وظیفه قانونی خود را در دفاع از اتباع بریتانیا در خارج از کشور به عمل آورد.

در بخشی از این نامه، از شخص بوریس جانسون، نخست‌وزیر جدید بریتانیا از حزب محافظه‌کار، خواسته شده که «اشتباه‌های گذشته» را جبران کند.

این نامه با امضا گروهی تازه‌بنیاد، با عنوان حقوق بریتانیایی‌های خارج از کشور، منتشر شده است. این گروه متشکل از پنج خانواده بریتانیای است که به گفته آن‌ها یکی از اعضای خانواده در خارج از بریتانیا، به طور خودسرانه‌‌ بازداشت و زندانی شده است.

نازنین زاغری، که دوران محکومیت پنج ساله خود را در زندان اوین تهران می‌گذراند در اواخر خرداد ماه گذشته، برای بار دیگر در اعتراض به «ادامه حبس غیرعادلانه‌اش» دست به اعتصاب غذا زد.

همزمان با اعتصاب غذا زاغری در تهران، ریچارد رادکلیف، همسرش هم در همراهی با او در برابر سفارت جمهوری اسلامی در لندن دست به تحصن و اعتصاب غذا زد. اقدامی که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها و مقام‌های بریتانیایی قرار گرفت و برخی از چهره‌های سیاسی بریتانیایی نظیر صادق خان، شهردار لندن و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، به منظور اعلام همبستگی با نازنین زاغری، با ریچارد رادکلیف در برابر سفارت ایران، دیدار و گفت‌وگو کردند.

ریچارد رادکلیف و گروه‌های حقوق بشری بارها نسبت به وضعیت سلامتی جسمی و روحی زاغری در زندان ابراز نگرانی کرده‌اند.

کارزار آزادی نازنین زاغری، دو هفته پیش به نقل از خانواده زاغری در تهران اعلام کرد که او به سبب مشکلات روحی، زیر نظر سپاه پاسداران، به بخش اعصاب و روان «بیمارستان امام خمینی» در مرکز تهران منتقل شده است.

نازنین زاغری در فرودین‌ماه سال ۱۳۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه بین‌المللی تهران بازداشت شد. دادگاه انقلاب تهران او را به اتهام «توطئه برای تضعیف نظام» به پنج سال زندان محکوم کرد. زاغری هم‌اکنون در زندان اوین تهران دوران محکومیت خود را می‌گذراند.

Share