نمایندگان سیاهپوست مجلس ویرجینیا سخنرانی ترامپ را تحریم کردند

بی بی سی : دمکرات های بلوک نمایندگان سیاهپوست مجلس ایالتی ویرجینیا به بازدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دلیل آنچه شعارهای مبتنی بر”نژادپرستی و بیگانه هراسی” او دانستند اعتراض کرده اند.

این گروه و سایر اعضای دمکرات این مجلس بازدید آقای ترامپ را بایکوت کردند.

آقای ترامپ برای شرکت در مراسم بزرگداشت چهارصدمین سالگرد تشکیل یک نهاد دمکراتیک نمایندگی-محور در نیمکره غربی به شهر جیمزتان ویرجینیا سفر کرد.

او متهم است با حمله به اعضای اقلیت کنگره به تنش های نژادی دامن می زند.

ویرجینیا هم در یک سال گذشته شاهد تنش های نژادی بوده است.

آقای ترامپ روز سه شنبه هنگام ترک کاخ سفید به مقصد جیمزتان گفت که نژادپرست نیست.

علت برگزاری مراسم

این مراسم به مناسب روزی در سال ۱۶۱۹ برگزار می شود که در آن اولین مجلس نمایندگان در جیمزتان تشکیل شد. جیمزتان اولین سکونتگاه دائمی انگلیسی در آمریکای شمالی بود.

آن گروه از زمین داران سفیدپوست – شامل فقط مردان – الهام بخش دمکراسی در آمریکا و تشکیل مجالس قانونگذاری و کنگره ها در سراسر قاره شدند.

آقای ترامپ در سخنرانی خود برای قانونگذاران ویرجینیا و مقام های ایالتی در جیمزتان گفت: “خودگرانی در ویرجینیا نه فقط باعث تشکیل ایالت مورد علاقه ما شد، بلکه به معنی واقعی باعث تولد کشوری شد که به آن عشق می ورزیم: ایالات متحده آمریکا.”

رئیس جمهور آمریکا همچنین اشاره کرد که ۲۰۱۹ مصادف با چهارصدمین سالگرد انتقال اولین آفریقایی ها به عنوان برده به ویرجینیاست. جیمزتان ماه آینده مراسمی در همین ارتباط برگزار خواهد کرد.

آقای ترامپ گفت: “آمریکایی های آفریقایی تبار علیرغم ظلم و بی عدالتی فاحش، از همان روزهای نخست به ساختن، تقویت کردن، الهام بخشیدن، ارتقا، حفاظت و دفاع از کشور ما پرداختند.”

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان کنگره به عنوان بلندپایه ترین مقام دمکرات در واشنگتن، در راس هیاتی از قانونگذاران به غنا در غرب آفریقا سفر خواهد کرد، تا از قلعه هایی که برده ها در آن اسیر می شدند تا با کشتی به جهان نو فرستاده شوند بازدید کند.

او قرار است روز چهارشنبه در پارلمان غنا سخنرانی کند.

دیدگاه قانونگذاران در ویرجینیا

برنامه سفر آقای ترامپ به ویرجینیا بسیار دیر اعلام شد که بایکوت قانونگذاران دمکرات مجلس ایالتی و بلوک اعضای سیاهپوست آن را به دنبال داشت.

دمکرات های این مجلس در توییتر نوشتند: “ما در هیچ بخش از جلسه بزرگداشتی که دونالد ترامپ در آن حضور دارد شرکت نخواهیم کرد. رئیس جمهور کنونی نماینده ارزش هایی که ما در چهارصد سالگی قدیمی ترین نهاد دمکراتیک در جهان غرب جشن می گیریم نیست.”

بلوک سیاهپوستان مجلس ایالتی گفت که مشارکت آقای ترامپ “مغایر اصولی” است که این گروه نمایندگی می کند.

این اعضا قصد دارند روز سه شنبه مراسمی موازی در شهر ریچموند برگزار کنند.

له‌وار استونی شهردار ریچموند پیشتر از کمیته برگزار کننده این مراسم بزرگداشت که از آقای ترامپ برای شرکت در آن دعوت کرده بود استعفا کرد چون گفت که او “وجهه دمکراسی ما را خدشه دار می کند” و نباید از او استقبال شود.

چرا دونالد ترامپ نژادپرست خوانده شده؟

آقای ترامپ از دیرباز به دامن زدن به تنش های نژادی متهم بود، یعنی از چند دهه قبل زمانی که هنوز چهره ای سیاسی نشده بود.

او در چهار ماه گذشته چهار نماینده زن کنگره را به “نفرت داشتن از آمریکا” متهم کرده و گفته باید به کشورشان که “کاملا متلاشی و آکنده از جرم و جنایت است برگردند.” سه نفر از این زنان در آمریکا متولد شده اند اما هر چهار نفر جزو اقلیت های نژادی هستند.

در یک هفته گذشته او به الایجا کامینگز که سیاهپوست است حمله کرده و گفته که حوزه نمایندگی او در شهر بالتیمور “یک جای بی سر و سامان آلوده به جوندگان است.”

او روز سه شنبه کسانی که حملات او را محکوم می کنند را “نژادپرست” خواند و گفت که استراتژی حمله به قانونگذاران متعلق به اقلیت های نژادی از نظر سیاسی به او کمک می کند.

او گفت: “فکر می کنم دارم به خودم کمک می کنم. این آدم ها در بالتیمور در جهنم زندگی می کنند.”

Share