عضو پیشین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی: دی‎ماه ۹۶ مردم به هواداری از پهلوی‌ها شعار دادند

کیهان لندن : یکی از اعضای پیشین وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با توجه به حساسیت‌های موجود در جامعه مدعی شده است که «کل تظاهرات دی‌ماه ۹۶ کار سازمان مجاهدین بود!» وی اما در این گفتگو به هواداری مردم از شاهزاده رضا پهلوی نیز اعتراف کرده است!

ناصر رضوی از ماموران سابق وزارت اطلاعات در مصاحبه‎ای با خبرگزاری مهر که امروز، نهم امرداد، منتشر شد ادعا کرده سازمان مجاهدین در دی‎ماه ۹۶ شورش ایجاد کرد اما به یکباره عقب کشید چون دید جمعیت را به خیابان آورد اما آنها گفتند «رضاشاه، روحت شاد» و رضا پهلوی بهره‎اش را بُرد.

این مامور پیشین وزارت اطلاعات برای انتشار بدبینی نسبت به جنبش‌های اجتماعی در کشور حتی مدعی می‌شود که، اگر سازمان در شورش ۹۶ می‌خواست مستقیماً تابلو بگیرد و جلو بیاید، همه او را پس می‌زدند اما مثلاَ شعارهایی مثل «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» یا مرگ بر شخصیت‌ها و چهره‌ها، همگی شعارهای طراحی‌شده سازمان مجاهدین بود!

خبرنگار از او پرسیده «آمریکا تا چه حد روی سازمان [مجاهدین] در جایگاه آلترناتیو جدی جمهوری اسلامی، حساب باز کرده است؟» رضوی پاسخ داده، «در دی ۹۶ وقتی شعار رضاشاه، روحت شاد سر داده شد، آمریکا تصور کرد آن جمعیت را رضا پهلوی به خیابان‌ها کشانده است؛ به همین دلیل سرمایه‌گذاری آمریکا از آن زمان به بعد، به سمت او کشیده شد؛ دقیقا سازمان به همین دلیل در ۹۶، کار را پس زد و رها کرد چون دید زحمت کشاندن مردم به خیابان‌‎ها را او دارد می‌کشد اما علفش را دارد یابو می‌خورد (با خنده)؛ یعنی این وسط رضا پهلوی دارد امتیازش را می‌برد. گرایش آمریکا امروز بیشتر به سمت سلطنت‌‎طلبان است؛ در عین حال، سازمان را هم پس نمی‌زند چون سازمان، توان اطلاعاتی دارد و ابزاری برای فشار علیه جمهوری اسلامی است.»

این مصاحبه یک هفته پس از آن منتشر شده که آیت‎الله محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر خامنه‎ای گفت، «خانواده پهلوی با ورود به ایران خواهند دید چگونه از آنها پذیرایی می‌کنیم.»

شماری از تحلیلگران معتقدند روی اصلی سخن محمدی گلپایگانی در باره‎ی «بازگشت پهلوی‌ها» به «ریزشی»ها یعنی کسانیست که در همه‌ی نهادها از جمهوری اسلامی روی بر می‌گردانند: از جناحین سیاسی و ارتش و سپاه و بسیج تا مراجع دینی و طلبه‌ها و حوزه‌های علمیه!

محمدی‎گلپایگانی در اظهارات خود گفته بود، «حضرت امام در خاطرات خود نوشته‌اند که طلاب از ترس رضاخان جرأت حضور در حوزه علمیه را نداشتند و به باغات اطراف قم پناه برده بودند و وقتی هوا تاریک می‌شد فعالیت می‌کردند چرا که جرأت حضور در حوز‌ه‌ها را نداشتند.»

در حالی که این مامور وزارت اطلاعات ادعا می‌کند که مجاهدین تظاهرات ۹۶ را به راه‌انداختند، اصلاح‌طلبان می‎گویند حامیان رئیسی جرقه تظاهرات را زدند و حزب‎اللهی‎ها مدعی‌اند فتنه‎گران و حامیان اصلاحات آن را به راه انداختند! واقعیت اما بسیار ساده‌تر از این سناریوسازی‌ها و ترفندهاست: مردم برای مطالبات برحق خود به خیابان‌ها آمده و از آن موقع هر بار در تجمعات و تظاهرات مختلف در سراسر کشور شعار به سود «پهلوی»‌ها شنیده می‌شود. اگر ادعای این مأمور سابق وزارت اطلاعات و سناریوهای مشابه که با هدف کم‌رنگ کردن «پهلوی‌ها» تبلیغ می‌شوند، درست باشند، تازه نشان می‌دهد که گروه‌های مربوطه چقدر از واقعیت جامعه به دور هستند که نمی‌دانند اگر تظاهراتی به راه بیندازند، تظاهرکنندگان نه اهداف آنها بلکه خواست خودشان را شعار می‌دهند!

هشدار اصلاح‎طلبان نسبت به قدرت‌ گرفتن جریان براندازی و پهلوی‌ها

در هفته‎های اخیر این چندمین بار است که مهره‎های ارشد نظام، اطلاعاتی‎ها، تحلیلگران و رسانه‎های وابسته به حکومت از تقویت جریان براندازی و استقبال عمومی مردم از پهلوی‎ها می‎گویند.

اواسط خردادماه، صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی و از حامیان پروپاقرص جریان موسوم به اصلاحات در یک مصاحبه گفت «بازار براندازها و فرشگردی‎ها خیلی پررونق شده است».

حجت‌الاسلام محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات نیز، ۱۵ تیرماه، در دیدار با اعضای جامعه مهندسان نسبت به قوّت گرفتن «ذهنیت براندازی» و موفقیت براندازان هشدار داد.

نگرانی از آغاز مجدد اعتراضات و اعتصابات

رحمانی فضلی، شنبه شب پنجم امرداد، در برنامه «نگاه یک» در پاسخ به «شکنندگی‎های موجود در بحث امنیت» گفت، یکی از اهداف اصلی تحریم و دشمنان افزایش اعتراضات بود و مبنای این هدف‌گذاری به دی‎ماه ۹۶ برمی‎گردد. او با اشاره به اینکه دشمنان نسبت به آن اتفاقات، تحلیل غلط داشتند گفت با همین تحلیل غلط مجموعه‌ای از اقدامات را شروع کردند و شاید یکی از دلایل تقویت تحریم‌ها همان موضوع بوده است.

رحمانی فضلی ادعا کرده، مخالفان جمهوری اسلامی دچار تحلیل غلط شدند و «روند تنش‎ها و اعتراضات شش ماهی که تحریم‌ها بیشتر شده است رو به پایین است.»

او اشاره کرد در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال گذشته ۳۸ درصد کاهش اعتراضات و تنش‌ها را داشته‎ایم اما تاکید کرده، «این به معنای این نیست که مردم راضی هستند. چون ما در نظرسنجی‎هایی که انجام می‎دهیم، مردم از برخی قیمت‌ها و افزایش تورم ناراضی هستند؛ اما چرا تبدیل به تنش نمی‎شود، برای اینکه شعور سیاسی مردم و عُلقه آنها با نظام و فهم و شناخت درست‌شان از دشمن، اولویت اولشان حفظ امنیت و انسجام داخلی است و می‎دانند که کشور داخل یک جنگ تحریمی اقتصادی است و هدف دشمن تحریک و تهییج داخلی است. بنابر این مردم جواب خوبی به دشمنان دادند.»

او همچنین گفت، «به لطف خداوند متعال و هدایت‎های درست رهبر انقلاب و تصمیمات درستی که دولت و نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی گرفتند شرایط امنیتی کشور خوب است. البته این نباید ما را غفلت‌زده کند و اعتراضات و نارضایتی‎ها را نبینیم و پاسخ مشکلات را ندهیم. هر حادثه‌ای می‎تواند منجر به یک اتفاق بزرگ شود ما باید با مردم همراه باشیم و مسائل را حل کنیم.»

رحمانی فضلی این معما را حل نکرد که اگر جمهوری اسلامی می‌تواند به مشکلات پاسخ دهد، چرا در دوران آرامش قادر به این کار نیست و هر بار در شرایط بحرانی ادعا می‌شود که باید «مسائل را حل کنیم»!

Share